Αρχείο μηνός Μάρτιος 2014

Δράση κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

Στις μέρες μας το φαινόμενο της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού στην Ελλάδα έχει πάρει τεράστιες διαστάσεις. Έτσι αποφασίσαμε να καθιερώσουμε μία ημέρα του χρόνου ως ημέρα κατά της ενδοσχολικής βίας και διαλέξαμε την 6η Μαρτίου ? προτεινόμενη μέρα κατά της ενδοσχολικής βίας παγκοσμίως. Στο σχολείο μας υπεύθυνη καθηγήτρια σ? αυτόν τον τομέα είναι η κα. Κουτρούλα Ελένη η οποία είχε την ιδέα να κάνουμε κάποια ξεχωριστή και ενδιαφέρουσα δράση κατά τη διάρκεια της πρωινής προσευχής και του υπόλοιπου ωραρίου στη συνέχεια για να θυμούνται τα παιδιά αυτή τη μέρα.

Συνέχεια ανάγνωσης Δράση κατά της ενδοσχολικής βίας και του εκφοβισμού

Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Στη συμβολή του θρακικού Ελληνισμού στον Αγώνα της Εθνεγερσίας ήταν αφιερωμένος ο φετινός σχολικός εορτασμός της 25ης Μαρτίου. Στο αφιέρωμα αποδόθηκε βέβαια και ο απαραίτητος φόρος τιμής σε όλους τους ανώνυμους και επώνυμους ήρωες από κάθε γωνιά της πατρίδας μας, οι οποίοι θυσιάστηκαν για την Ελευθερία κατά τους χρόνους της σκλαβιάς αλλά και της Ελληνικής Επανάστασης. Συνέχεια ανάγνωσης Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Δημιουργική Ανακύκλωση

Στο πλαίσιο της δράσης «Ανακυκλώνω Ηλεκτρονικές Συσκευές» που οργάνωσε το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου, λειτούργησε η ομάδα «Δημιουργικής Ανακύκλωσης», στην οποία συμμετείχαν μαθητές όλων των τάξεων και την οποία οργάνωσε και συντόνισε η κ.Πουλουκτσή Βαρβάρα, Κοινωνική Λειτουργός. Μέσω της διαδικασίας «UPCYCLING» οι μαθητές – μέλη της ομάδας επαναχρησιμοποίησαν πολυκαιρισμένα και φθαρμένα εξαρτήματα ηλεκτρονικού υπολογιστή ως βασικά υλικά για την κατασκευή χρήσιμων αντικειμένων.

Συνέχεια ανάγνωσης Δημιουργική Ανακύκλωση

«Ποδηλασία για καλό σκοπό» στην Αλεξ/πολη!

Στις 7 Μαρτίου 2014 διοργανώθηκε ποδηλασία στους δρόμους της πόλης μας, κατά την οποία έλαβαν μέρος οι μαθητές του Προγράμματος του 2ου Γυμνασίου «Με το ποδήλατο στην πόλη». Η δράση αυτή καθώς και αρκετές ακόμη, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν πρόσφατα στην περιοχή μας, έγιναν με σκοπό την ανάδειξη του Προγράμματος της UNICEF «Σχολεία υποστηρικτές των παιδιών», σε συνεργασία με το 3ο Επαγγελματικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης.

Συνέχεια ανάγνωσης «Ποδηλασία για καλό σκοπό» στην Αλεξ/πολη!

Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κερκίνη Σερρών

Στις 14 και 15 Μαρτίου 2014 πραγματοποιήθηκε εκπαιδευτική εκδρομή στη λίμνη Κερκίνη του νομού Σερρών με τη συμμετοχή 62 μαθητών και μαθητριών από πέντε διαφορετικά Εκπαιδευτικά Προγράμματα του Γυμνασίου μας: (1) «Το μεν σώμα εστίν ημίν σήμα», (2) Πρώτες βοήθειες, (3) Με το ποδήλατο στην πόλη, (4) e-twinning «Drops of life» και (5) e-twinning «Students Without Borders».

Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική εκδρομή στην Κερκίνη Σερρών

Δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης διοργάνωσαν την οικολογική δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές» και κάλεσαν τους μαθητές, τους γονείς, καθώς και τους κατοίκους της πόλης μας να συμμετάσχουν ενεργά, συγκεντρώνοντας τις παλιές τους ηλεκτρονικές συσκευές, από τις 4 έως τις 18 Μαρτίου 2014, σε ειδικό κάδο στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Συνέχεια ανάγνωσης Δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές»

Ο Όλιβερ Τουίστ στο σχολείο μας

Ένα αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, τον «Όλιβερ Τουίστ» του Καρόλου Ντίκενς, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης στα τέλη του Φεβρουαρίου, εμψυχωμένο από τους ηθοποιούς του θεατρικού εργαστηρίου Ξάνθης «Ανατολικά του Νέστου» σε σκηνοθεσία του κ. Κώστα Λειβαδίτη.

Συνέχεια ανάγνωσης Ο Όλιβερ Τουίστ στο σχολείο μας

Ερωτηματολόγιο για την ανακύκλωση

Το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης σας καλεί να συμμετάσχετε ενεργά στην οικολογική δράση Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές και να λάβετε μέρος στην ηλεκτρονική δημοσκόπηση που έχει σκοπό να αποτυπώσει τις απόψεις και τα αιτήματα των μαθητών και γενικά των πολιτών προς την Πολιτεία, ή τους Δήμους για μια ουσιαστική και αποδοτική ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!