Όλα τα άρθρα του/της admin

12 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας

Η 12η Ιουνίου καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας και τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας. Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, τα οποία έχουν υιοθετηθεί από πολλές χώρες, εκατομμύρια παιδιά  στον κόσμο εξακολουθούν να εργάζονται, πολύ συχνά, κάτω από άθλιες συνθήκες. Ανήλικα παιδιά εργάζονται στη γεωργία, την αλιεία, τη μεταποίηση, τα μεταλλεία και σε οικιακές εργασίες, συνήθως επειδή οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές. Μερικά παιδιά εμπλέκονται σε παράνομες δραστηριότητες, όπως το εμπόριο των ναρκωτικών, την πορνεία και τις παραστρατιωτικές ομάδες.

Συνέχεια ανάγνωσης 12 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας

Οι επιτυχίες του Σχολείου μας στον 5ο Πανέβριο Διαγωνισμό Γλώσσας και Ορθογραφίας (τελική φάση: 8/3/2020)

Την πρώτη θέση κατέλαβε στον 5ο Πανέβριο Διαγωνισμό  Γλώσσας και Ορθογραφίας ο μαθητής μας της Γ΄ τάξης Στέλιος Χατζησωτηρίου! Η κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης νιώθει υπερηφάνεια για την αριστεία του Στέλιου, καθώς και για τις εξαιρετικές επιδόσεις των άλλων μαθητών της, οι οποίοι συμμετείχαν στον διαγωνισμό: του Θανάση Τρέμμα από τη Γ΄ τάξη  (6η θέση), της Βασιλικής  Μπουρμπούρη από την Α΄ τάξη (8η θέση) και της Παρασκευής Παπαγιάννη από τη Β΄ τάξη. Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά να συνεχίσουν να αγαπούν την Τέχνη του Λόγου και να αγωνίζονται για την ορθοέπεια και την ορθή γραφή της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

Χάριτας οφείλουμε στις υπεύθυνες φιλολόγους του Σχολείου μας για τον φετινό διαγωνισμό, τις κκ. Δήμητρα Βοϊβοντούδη και  Άννα Καραγεωργίου, οι οποίες προγύμνασαν- εκτός του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους – τους μαθητές, με όρεξη και παιδαγωγική ευσυνειδησία, για τη συγκεκριμένη δοκιμασία. Ευχαριστίες απευθύνουμε και στον Σύνδεσμο Φιλολόγων ν. Έβρου, τη Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Ζωγραφάκη, τη  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού μας και το 1ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου για την άψογη διοργάνωση του διαγωνισμού.

Για τους μαθητές – Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάς!
Προστάτευσε τον εαυτό σου και το σχολείο σου

• Να βήχεις ή να φτερνίζεσαι στον αγκώνα σου ή σε χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετάς αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.
  • Να μην βάζεις τα χέρια σου στο στόμα, στη μύτη ή στα μάτια σου.
  • Να πλένεις συχνά τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας. Αν δεν υπάρχει σαπούνι και νερό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.
  • Να μην ανταλλάσσεις αντικείμενα (όπως στυλό, μολύβι, γόμα, κινητό τηλέφωνο, χαρτονομίσματα, κέρματα κλπ) με τους συμμαθητές σου.
  • Να κρατάς απόσταση 1,5 μ. με τους συμμαθητές σου μέσα στην τάξη και στους άλλους χώρους του σχολείου, καθώς και με τους φίλους και γνωστούς σου έξω από το σχολείο.
  • Σε περίπτωση που εμφανίσεις πυρετό, βήχα ή δυσκολία στην αναπνοή να ενημερώσεις άμεσα τους γονείς/κηδεμόνες σου ή τον καθηγητή σου και να μείνεις σπίτι μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.

Συνέχεια ανάγνωσης Οδηγίες και μέτρα για την επανέναρξη λειτουργίας των σχολείων για τους γονείς και τους μαθητές

Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Τάξης

Σε μιαν εξόχως σημαντική εκπαιδευτική και ψυχοκινητική δράση είχαν την ευκαιρία να «εμπλακούν» οι μαθητές της Β΄ Τάξης με την εκδρομή τους  στο χιονοδρομικό κέντρο «3-5 Πηγάδια» Ημαθίας, στην Έδεσσα, τη Νάουσα και τη Βεργίνα! Μουσειακή περιήγηση, πεζοπορία στη φύση,  εκμάθηση σκι, «εναέριες» βόλτες πάνω από χιονισμένες κορφές και …πολύ παιχνίδι με το χιόνι! Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε σε  δύο φάσεις:  Οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β2 και Β3 εξέδραμαν από τις 6 ως τις 8 Φεβρουαρίου 2020, ενώ οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5 από τις 20 ως τις 22 του ίδιου μήνα. Ο ενθουσιασμός  όλων των εκδρομέων και η αίσθηση μιας ωφέλιμης εμπειρίας ζωής είναι ο κοινός παρονομαστής  του «απολογισμού» για τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα!

Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Τάξης

Πρόγραμμα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης

Από τη Δευτέρα 27/4/2020 το πρόγραμμα για τη σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση διαμορφώνεται όπως φαίνεται στον παρακάτω πίνακα. Διαβάστε τον χρήσιμο «Οδηγό μαθητή για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση».

Συνέχεια ανάγνωσης Πρόγραμμα σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης