Όλα τα άρθρα του/της admin

Αγιασμός σχολικού έτους 2020- 2021

Στις 14 Σεπτεμβρίου 2020  τελέστηκε  στο Γυμνάσιό μας, όπως και σε όλες τις μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο αγιασμός για το σχολικό έτος 2020- 2021, με παράλληλη τήρηση των υγειονομικών μέτρων κατά της πανδημίας του κορονοϊού. Η ιερή τελετή έγινε στο αίθριο του κτηρίου από τον πατέρα Αθανάσιο, παρουσία αντιπροσωπείας μαθητών και καθηγητών, του διευθυντή και ενός εκπροσώπου της Δημοτικής Αρχής της πόλης. Οι μαθητές μας δέχτηκαν, ανά τμήμα, μέσα στις σχολικές αίθουσες, τις ευλογίες του πατρός Αθανασίου, ενώ άκουσαν μέσω μικροφωνικής εγκατάστασης τις ευχές του διευθυντή κ. Βαλάση για καλή πρόοδο και πραγμάτωση των εκπαιδευτικών  στόχων τους. Μπορεί η φετινή έναρξη της παιδαγωγικής διαδικασίας να ήταν διαφορετική και πρωτόγνωρη, εξαιτίας των μέτρων που επιβάλλονται για την αντιμετώπιση των υγειονομικών προβλημάτων, ωστόσο η χαρά στα ολόφωτα μάτια των παιδιών για το νέο σχολικό «αντάμωμα» ήταν η ίδια, όπως κάθε χρονιά! Αυτό και μόνο το γεγονός δίνει σε όλους μας- γονείς, μαθητές, καθηγητές – το κουράγιο να συνεχίσουμε δυναμικά και να εργαστούμε με αισιοδοξία και σύμπνοια, όχι μόνο για την κατάκτηση της γνώσης, αλλά και για την επιτυχή διαχείριση της πανδημικής κρίσης!

«ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ»!

Καλή γυμνασιακή σταδιοδρομία  για τους μαθητές της Α΄ Τάξης!

Καλή σχολική χρονιά για όλους!

12 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας

Η 12η Ιουνίου καθιερώθηκε από τη Διεθνή Οργάνωση Εργασίας και τον ΟΗΕ ως Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας. Παρά τα διεθνή κείμενα προστασίας των παιδιών, τα οποία έχουν υιοθετηθεί από πολλές χώρες, εκατομμύρια παιδιά  στον κόσμο εξακολουθούν να εργάζονται, πολύ συχνά, κάτω από άθλιες συνθήκες. Ανήλικα παιδιά εργάζονται στη γεωργία, την αλιεία, τη μεταποίηση, τα μεταλλεία και σε οικιακές εργασίες, συνήθως επειδή οι οικογένειές τους είναι πολύ φτωχές. Μερικά παιδιά εμπλέκονται σε παράνομες δραστηριότητες, όπως το εμπόριο των ναρκωτικών, την πορνεία και τις παραστρατιωτικές ομάδες.

Συνέχεια ανάγνωσης 12 Ιουνίου, Παγκόσμια Ημέρα κατά της παιδικής εργασίας

Οι επιτυχίες του Σχολείου μας στον 5ο Πανέβριο Διαγωνισμό Γλώσσας και Ορθογραφίας (τελική φάση: 8/3/2020)

Την πρώτη θέση κατέλαβε στον 5ο Πανέβριο Διαγωνισμό  Γλώσσας και Ορθογραφίας ο μαθητής μας της Γ΄ τάξης Στέλιος Χατζησωτηρίου! Η κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης νιώθει υπερηφάνεια για την αριστεία του Στέλιου, καθώς και για τις εξαιρετικές επιδόσεις των άλλων μαθητών της, οι οποίοι συμμετείχαν στον διαγωνισμό: του Θανάση Τρέμμα από τη Γ΄ τάξη  (6η θέση), της Βασιλικής  Μπουρμπούρη από την Α΄ τάξη (8η θέση) και της Παρασκευής Παπαγιάννη από τη Β΄ τάξη. Ευχόμαστε σε όλα τα παιδιά να συνεχίσουν να αγαπούν την Τέχνη του Λόγου και να αγωνίζονται για την ορθοέπεια και την ορθή γραφή της Νέας Ελληνικής Γλώσσας.

Χάριτας οφείλουμε στις υπεύθυνες φιλολόγους του Σχολείου μας για τον φετινό διαγωνισμό, τις κκ. Δήμητρα Βοϊβοντούδη και  Άννα Καραγεωργίου, οι οποίες προγύμνασαν- εκτός του υποχρεωτικού διδακτικού ωραρίου τους – τους μαθητές, με όρεξη και παιδαγωγική ευσυνειδησία, για τη συγκεκριμένη δοκιμασία. Ευχαριστίες απευθύνουμε και στον Σύνδεσμο Φιλολόγων ν. Έβρου, τη Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης κ. Ζωγραφάκη, τη  Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης του νομού μας και το 1ο Γυμνάσιο Διδυμοτείχου για την άψογη διοργάνωση του διαγωνισμού.

Για τους μαθητές – Λίστα με όσα δεν πρέπει να ξεχνάς!
Προστάτευσε τον εαυτό σου και το σχολείο σου

• Να βήχεις ή να φτερνίζεσαι στον αγκώνα σου ή σε χαρτομάντιλο, το οποίο θα πετάς αμέσως σε κάδο απορριμμάτων.
  • Να μην βάζεις τα χέρια σου στο στόμα, στη μύτη ή στα μάτια σου.
  • Να πλένεις συχνά τα χέρια σου με σαπούνι και νερό για τουλάχιστον 20 δευτερόλεπτα, ειδικά πριν τη λήψη φαγητού και μετά τη χρήση της τουαλέτας. Αν δεν υπάρχει σαπούνι και νερό, μπορείς να χρησιμοποιήσεις αλκοολούχο αντισηπτικό διάλυμα.
  • Να μην ανταλλάσσεις αντικείμενα (όπως στυλό, μολύβι, γόμα, κινητό τηλέφωνο, χαρτονομίσματα, κέρματα κλπ) με τους συμμαθητές σου.
  • Να κρατάς απόσταση 1,5 μ. με τους συμμαθητές σου μέσα στην τάξη και στους άλλους χώρους του σχολείου, καθώς και με τους φίλους και γνωστούς σου έξω από το σχολείο.
  • Σε περίπτωση που εμφανίσεις πυρετό, βήχα ή δυσκολία στην αναπνοή να ενημερώσεις άμεσα τους γονείς/κηδεμόνες σου ή τον καθηγητή σου και να μείνεις σπίτι μέχρι να νιώσεις τελείως καλά.

Συνέχεια ανάγνωσης Οδηγίες και μέτρα για την επανέναρξη λειτουργίας των σχολείων για τους γονείς και τους μαθητές

Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Τάξης

Σε μιαν εξόχως σημαντική εκπαιδευτική και ψυχοκινητική δράση είχαν την ευκαιρία να «εμπλακούν» οι μαθητές της Β΄ Τάξης με την εκδρομή τους  στο χιονοδρομικό κέντρο «3-5 Πηγάδια» Ημαθίας, στην Έδεσσα, τη Νάουσα και τη Βεργίνα! Μουσειακή περιήγηση, πεζοπορία στη φύση,  εκμάθηση σκι, «εναέριες» βόλτες πάνω από χιονισμένες κορφές και …πολύ παιχνίδι με το χιόνι! Η εκδρομή πραγματοποιήθηκε σε  δύο φάσεις:  Οι μαθητές των τμημάτων Β1, Β2 και Β3 εξέδραμαν από τις 6 ως τις 8 Φεβρουαρίου 2020, ενώ οι μαθητές των τμημάτων Β4 και Β5 από τις 20 ως τις 22 του ίδιου μήνα. Ο ενθουσιασμός  όλων των εκδρομέων και η αίσθηση μιας ωφέλιμης εμπειρίας ζωής είναι ο κοινός παρονομαστής  του «απολογισμού» για τη συγκεκριμένη εκπαιδευτική δραστηριότητα!

Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική εκδρομή της Β΄ Τάξης