Όλα τα άρθρα του/της admin

1821- 2021: 200 χρόνια από την Εθνεγερσία- ηλεκτρονικό αφιέρωμα στις «μεγάλες θυσίες» του Αγώνα

Ως ελάχιστο φόρο τιμής στους επώνυμους και ανώνυμους Έλληνες, οι οποίοι «μαρτύρησαν» για την Ελευθερία κατά τον Αγώνα του 1821, και με την ευκαιρία συμπλήρωσης 200 χρόνων από την Εθνεγερσία, δημιουργήσαμε το σχετικό αφιερωματικό υλικό. Οι μαθητές μας θα το παρακολουθήσουν στις ψηφιακές τάξεις τους στις 24 Μαρτίου 2021.

Ποτέ άλλοτε όσο σήμερα, που η υφήλιος χειμάζεται από μιαν πανδημία και ζει μέσα στο φάσμα διαφόρων πολεμικών συρράξεων, δεν ήταν τόσο αναγκαία η ενατένιση στους Αγώνες των Ανθρώπων για επιβίωση, ελευθερία, δικαιοσύνη και απόλαυση των «φυσικών δικαιωμάτων». «Φυσικά αγαπώμεν να είμεθα ελεύθεροι – γράφει ο εθνομάρτυρας Ρήγας Βελεστινλής, αλλά και « …μόνον η δικαία Ελευθερία είναι καλή». Ας συνεχίσουμε να αγωνιζόμαστε και εμείς, οι νεώτεροι Έλληνες, για την Ελευθερία και την παγκόσμια ευημερία, με «όπλα» την υπομονή, το ψυχικό σθένος, την ανθρωπιά και τον σεβασμό στα Δίκαια όλων.

Υπεύθυνες του αφιερώματος: κκ. Αγλαΐα Ρόγκα, Ελένη Ευαγγελοπούλου

Κοπή βασιλόπιτας στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

Την Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2021, κόψαμε τη βασιλόπιτα για το νέο έτος! Η ατμόσφαιρα  της μικρής τελετής μας ήταν, εφέτος, διαφορετική λόγω της συνεχιζόμενης πανδημίας Covid 19: τήρηση αποστάσεων, χρήση της υγειονομικής μάσκας, περιορισμός ή αποφυγή κοινωνικών επαφών. Ωστόσο, στις καρδιές όλων μας, μαθητών και καθηγητών,  φώλευε η αισιοδοξία ότι τη νέα χρονιά θα κερδίσουμε τη μάχη ενάντια στον ιό…  Συνέχεια ανάγνωσης Κοπή βασιλόπιτας στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

Εορτασμός για την Ελληνική Σημαία και την Εποποιία του 1940

Με τη μνήμη στραμμένη στο λαμπρό έπος του 1940 και στην ηρωική αντίσταση του λαού μας ενάντια στη φασιστική κατοχή (1941-1944), γιορτάσαμε στις 27 Οκτωβρίου 2020, κάτω από ειδικές υγειονομικές συνθήκες, την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, τιμώντας παράλληλα τη Σημαία μας, όπως είθισται κάθε τέτοια μέρα. Οι εορταστικές εκδηλώσεις έγιναν στις αίθουσες, ανά τμήμα. Οι μαθητές παρακολούθησαν μιαν ιστορική βιντεοταινία, δημιουργία των καθηγητριών κκ. Δήμητρας Βοϊβοντούδη και Κατερίνας Πατρικίου, επιμελημένη τεχνικά από τον καθηγητή κ. Γιώργο Κεΐσογλου. Η ταινία, διανθισμένη με τραγούδια και ιστορικά ντοκουμέντα, καθήλωσε τους μαθητές, οι οποίοι παρακολούθησαν με απόλυτη προσοχή τις μαρτυρίες για τον Αγώνα Λευτεριάς και Εθνικής Αξιοπρέπειας των προγόνων τους. Τα διδάγματα που αποκόμισαν, πολλά και ουσιώδη. Ο λαός, αν είναι ενωμένος και συμφιλιωμένος, σε καιρούς χαλεπούς, σαν τους σημερινούς, πετυχαίνει την έξοδο προς το Φως της Ελευθερίας και της κοινωνικής προκοπής. Σύντροφός του σε αυτόν τον Αγώνα είναι οι αξίες και τα σύμβολα της ιστορικής του πορείας, όπως η Σημαία, την οποία «φορούσαν κατάσαρκα» οι Έλληνες πολεμιστές στο ελληνοαλβανικό μέτωπο ή στα σκοπευτήρια του θανάτου την περίοδο της ναζιστικής κατοχής. Αυτή τη Σημαία τιμήσαμε και στο Σχολείο μας, με τον ορισμό Σημαιοφόρων και Παραστατών για το τρέχον σχολικό έτος. Είθε να ξεπεραστεί η πανδημική κρίση και να δούμε πάλι τους μαθητές να παρελαύνουν με οδηγό τη Σημαία στους δρόμους της πόλης μας! Ως τότε, τις σημαίες τις «φορούμε κατάσαρκα», όπως έγραψε και ο ποιητής μας Γιάννης Ρίτσος!