Όλα τα άρθρα του/της admin

Άσκηση αντισεισμικής προστασίας στο Σχολείο μας

Στις 30 Ιανουαρίου 2020 έγινε στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης η προβλεπόμενη από την Πολιτεία υποχρεωτική ετήσια άσκηση αντισεισμικής προστασίας. Οι μαθητές ενημερώθηκαν  στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του Σχολείου γενικά για τους σεισμούς,  τους τρόπους προστασίας από αυτούς ή το ειδικό σχέδιο εκκένωσης του σχολικού κτηρίου μας σε περίπτωση σεισμικής δράσης. Η ενημέρωση και η επιμέλεια του οπτικοακουστικού υλικού που παρουσιάστηκε στους μαθητές έγινε από τον καθηγητή κ. Αλέξιο Αγιαννιτόπουλο.  Συνέχεια ανάγνωσης Άσκηση αντισεισμικής προστασίας στο Σχολείο μας

Σχολικός εορτασμός για τους Τρεις Ιεράρχες

Στις 30 Ιανουαρίου 2020  το 2ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης, όπως και όλα τα Σχολεία της Επικράτειας, τίμησε τους Άγιους Προστάτες των Γραμμάτων και της Εκπαίδευσης, τους Τρεις Ιεράρχες. Ο  εορτασμός για τους «μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου Θεότητος», τους σημαντικούς αυτούς Πατέρες, φιλοσόφους και συγγραφείς της Ελληνικής Γραμματείας,  χρονολογείται από τα βυζαντινά χρόνια και τηρείται από την Εκκλησία και την επίσημη Πολιτεία μέχρι τις μέρες μας. Οι μαθητές, συνοδεία της Σημαίας του Γυμνασίου μας, του Σημαιοφόρου και των Παραστατών, εκκλησιάστηκαν ανήμερα της γιορτής των Ιεραρχών και στη συνέχεια, στις σχολικές αίθουσες παρακολούθησαν οπτικοακουστικό υλικό, αφιερωμένο στο διδακτικό, ανθρωπιστικό και φιλοσοφικό έργο των Μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας.

Επιμέλεια οπτικοακουστικού διδακτικού υλικού για τους Ιεράρχες: Οι θεολόγοι, κκ. Κων/να  Μαρουλίδου και Αικατερίνη Μητροπούλου

Κοπή βασιλόπιτας για το νέο έτος

Στις 30 Ιανουαρίου 2020, ανήμερα του εορτασμού των Τριών Ιεραρχών, είχαμε την ευκαιρία να τηρήσουμε το παραδοσιακό έθιμο κοπής της πρωτοχρονιάτικης πίτας στο Γυμνάσιό μας. Με μέριμνα του Διοικητικού Συμβουλίου Γονέων και Κηδεμόνων, μέλη του οποίου παρέστησαν στην εκδήλωση, μαθητές και καθηγητές έκοψαν τις πίτες τους! «Τυχεροί» εκπαιδευτικοί στάθηκαν η κ. Ρόγκα και η κ. Μιλτσακάκη, ενώ ο μαθητής ή η μαθήτρια που κέρδισε «το φλουρί» σε κάθε τμήμα ανταμείφθηκε με δώρα του Συλλόγου Γονέων. Ευχαριστούμε θερμά τους γονείς για την ευγενική προσφορά των δώρων και των εδεσμάτων, καθώς για την πολύπλευρη συμβολή τους στην επιτέλεση του παιδαγωγικού έργου στο Σχολείο μας! Συνέχεια ανάγνωσης Κοπή βασιλόπιτας για το νέο έτος

Κατάταξη του Σχολείου μας στους Διαγωνισμούς της Μαθηματικής Εταιρείας

Μεγάλη τιμή περιποιεί στη σχολική μας κοινότητα η πανελλαδική πρωτιά του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης ανάμεσα στα δημόσια σχολεία που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό «Θαλής 2019» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, αλλά και η 17η θέση που κατέλαβε το Γυμνάσιο σε σύνολο 775 σχολείων, δημόσιων και ιδιωτικών! Εξόχως περήφανους μάς κάνει και η πρωτιά των παιδιών μας από την Α΄ Τάξη στην «Υπατία»! Ευχόμαστε στους μαθητές η επιτυχία να στεφανώνει όλους τους πνευματικούς αγώνες τους και στους γονείς να συνεχίσουν να στηρίζουν ψυχικά τα παιδιά τους στους δύσκολους στίβους της Γνώσης! Στις καθηγήτριές τους, οι οποίες δίδαξαν μάλιστα εκτός του υποχρεωτικού τους ωραρίου, ευχόμαστε να έχουν πάντα τη δύναμη να προετοιμάζουν τους μαθητές για τους διαγωνισμούς με την ίδια ευσυνειδησία και μαθηματική αξιοσύνη!

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τους Διαγωνισμούς: κ. Μενεξιά Μόκαλη (για τον «Θαλή» της Β & Γ Τάξης) και κ. Χρύσα Γκαμψάλα ( για την «Υπατία»).

Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση (23/12/2019)

Με εκκλησιασμό, κάλαντα, θεατρικά και χορευτικά δρώμενα, γιορτινές κληρώσεις δώρων προετοιμαστήκαμε στο 2ο Γυμνάσιο για την έλευση των χριστουγεννιάτικων διακοπών. Στον χριστουγεννιάτικο μπουφέ, που στήθηκε στο αίθριο του κτηρίου, οι μαθητές μας δοκίμασαν απολαυστικές χριστουγεννιάτικες λιχουδιές,  φτιαγμένες με μεράκι και αγάπη από τους γονείς ή τους συγγενείς τους. Η σχολική οικογένεια του Γυμνασίου ευχαριστεί θερμά όλους τους γονείς για την προσφορά των εδεσμάτων, αλλά και τον Σύλλογο Γονέων για την οργάνωση του χριστουγεννιάτικου τραπεζιού. Αξίζει να σημειωθεί ότι ένα σημαντικό μέρος των παρασκευασμάτων δωρήθηκε στα προσφυγόπουλα που φιλοξενούνται στην περιοχή μας.  Συνέχεια ανάγνωσης Χριστουγεννιάτικη εκδήλωση (23/12/2019)