Ο Όλιβερ Τουίστ στο σχολείο μας

Ένα αριστούργημα της παγκόσμιας λογοτεχνίας, τον «Όλιβερ Τουίστ» του Καρόλου Ντίκενς, είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης στα τέλη του Φεβρουαρίου, εμψυχωμένο από τους ηθοποιούς του θεατρικού εργαστηρίου Ξάνθης «Ανατολικά του Νέστου» σε σκηνοθεσία του κ. Κώστα Λειβαδίτη.

Συγκίνηση και αγωνία για τα βάσανα του μικρού ήρωα – που βίωσε την αδικία, τον κατατρεγμό και την εξαθλίωση- ήταν τα κύρια συναισθήματα για το μαθητικό κοινό χάρη στην υπέροχη ενσάρκωση των ρόλων από τους ηθοποιούς του θιάσου. Η επικράτηση του καλού και της δικαιοσύνης, αλλά πρωτίστως η ιδέα της συγχώρεσης, μια ύψιστης αρετής, ήταν τα σημαντικότερα μηνύματα που θέλησε να μεταδώσει στους μικρούς μας θεατές μέσα από το έργο ο σκηνοθέτης κ. Λειβαδίτης, όπως ο ίδιος τόνισε στη συνέντευξή του στη δημοσιογράφο μας, μαθήτρια Νατάσα Βλυσίδου ( βλ. σχετικό βίντεο). Συγχαρητήρια σε όλους τους συντελεστές του θιάσου για την ερμηνεία και τη διαδραστική επαφή τους με το κοινό, το οποίο τους ευχαριστεί και προσβλέπει και σε άλλες στιγμές θεατρικής απόλαυσης?

Οι συντελεστές της παράστασης

Ηθοποιοί: Βασίλης Λειβαδίτης, Φώτης Καρυώτης, Πολυξένη Καρακατσάνη, Θοδωρής Ανθόπουλος και Κώστας Λειβαδίτης.

Μουσική: Χριστίνα Λουκίδου, Χορογραφίες: Πάρης Χανιώτης.

Σκηνοθεσία : Κώστας Λειβαδίτης

Δείτε το βίντεο με τη συνέντευξη του σκηνοθέτη και σκηνές από το έργο.