«Ποδηλασία για καλό σκοπό» στην Αλεξ/πολη!

Στις 7 Μαρτίου 2014 διοργανώθηκε ποδηλασία στους δρόμους της πόλης μας, κατά την οποία έλαβαν μέρος οι μαθητές του Προγράμματος του 2ου Γυμνασίου «Με το ποδήλατο στην πόλη». Η δράση αυτή καθώς και αρκετές ακόμη, οι οποίες πραγματοποιήθηκαν πρόσφατα στην περιοχή μας, έγιναν με σκοπό την ανάδειξη του Προγράμματος της UNICEF «Σχολεία υποστηρικτές των παιδιών», σε συνεργασία με το 3ο Επαγγελματικό Λύκειο Αλεξανδρούπολης.

Μολονότι ο καιρός ήταν άσχημος, η διαδρομή πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή καθηγητών και μαθητών του σχολείου μας. Μετά τη συγκέντρωση των συμμετεχόντων στο «πάρκο Ανεξαρτησίας» η πορεία ξεκίνησε παράλληλα της παραλιακής οδού. Στη συνέχεια, όλοι οι ποδηλάτες κινήθηκαν κατά μήκος της διαδρομής του ποδηλατοδρόμου. Η επιδείνωση του καιρού, δυστυχώς, οδήγησε στην πρόωρη λήξη της βόλτας… Παρ΄όλα αυτά, η ποδηλασία εξελίχθηκε σε μιαν ιδιαίτερη και αξέχαστη εμπειρία! Η ιδέα και ο λόγος της συγκεκριμένης δράσης άγγιξε συναισθηματικά όλους όσοι πήραν μέρος σε αυτήν!

Στεφανία Μπεμπελή, μέλος της Ομάδας «Με το ποδήλατο στην πόλη»

Υπεύθυνοι καθηγητές Εκπαιδευτικού Προγράμματος: κ. Βαλάσης, κ. Ιωαννίδης