Εορτασμός της 25ης Μαρτίου 1821

Στη συμβολή του θρακικού Ελληνισμού στον Αγώνα της Εθνεγερσίας ήταν αφιερωμένος ο φετινός σχολικός εορτασμός της 25ης Μαρτίου. Στο αφιέρωμα αποδόθηκε βέβαια και ο απαραίτητος φόρος τιμής σε όλους τους ανώνυμους και επώνυμους ήρωες από κάθε γωνιά της πατρίδας μας, οι οποίοι θυσιάστηκαν για την Ελευθερία κατά τους χρόνους της σκλαβιάς αλλά και της Ελληνικής Επανάστασης.

Το μήνυμα της εθνικής ενότητας και σύμπνοιας που απορρέει ως δίδαγμα του Αγώνα ενσταλάχτηκε στις καρδιές των θεατών της εκδήλωσης χάρη στα εξαιρετικά κείμενα, τα ποιήματα, τα θεατρικά δρώμενα, αλλά και τα μελοποιημένα αποσπάσματα των «Ελεύθερων Πολιορκημένων» του Διονυσίου Σολωμού, τα οποία αποδόθηκαν από τις μελωδικές φωνές των παιδιών της χορωδίας μας συνοδεία των μουσικών οργάνων της σχολικής ορχήστρας. Τέλος, συγκίνηση και «παλμό» προσέδωσε στην εκδήλωση ο λεβέντικος χορός από τους μαθητές της Χορευτικής Ομάδας του σχολείου υπό τους ήχους της δημοτικής μουσικής παράδοσης.