Δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές»

Η Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου σε συνεργασία με το 2ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης διοργάνωσαν την οικολογική δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές» και κάλεσαν τους μαθητές, τους γονείς, καθώς και τους κατοίκους της πόλης μας να συμμετάσχουν ενεργά, συγκεντρώνοντας τις παλιές τους ηλεκτρονικές συσκευές, από τις 4 έως τις 18 Μαρτίου 2014, σε ειδικό κάδο στον αύλειο χώρο του σχολείου.

Στο πλαίσιο της παραπάνω δράσης οι μαθητές και οι μαθήτριες των τμημάτων Α2, Α4, και Α5, αφού ενημερώθηκαν σχετικά με την ανακύκλωση από την καθηγήτρια της Οικιακής Οικονομίας κ.Σοφιανού, προβληματίστηκαν για τη σημασία της ανακύκλωσης τόσο για τον άνθρωπο όσο και για τον πλανήτη και αποτύπωσαν τις σκέψεις τους μέσα από τη ζωγραφική και το κολάζ. Επιπλέον έφτιαξαν σταυρόλεξο, κρυπτόλεξο και ακροστιχίδες.

Δείτε τις δημιουργίες των μαθητών μας!