Δημιουργική Ανακύκλωση

Στο πλαίσιο της δράσης «Ανακυκλώνω Ηλεκτρονικές Συσκευές» που οργάνωσε το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης σε συνεργασία με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου, λειτούργησε η ομάδα «Δημιουργικής Ανακύκλωσης», στην οποία συμμετείχαν μαθητές όλων των τάξεων και την οποία οργάνωσε και συντόνισε η κ.Πουλουκτσή Βαρβάρα, Κοινωνική Λειτουργός. Μέσω της διαδικασίας «UPCYCLING» οι μαθητές – μέλη της ομάδας επαναχρησιμοποίησαν πολυκαιρισμένα και φθαρμένα εξαρτήματα ηλεκτρονικού υπολογιστή ως βασικά υλικά για την κατασκευή χρήσιμων αντικειμένων.

Ο όρος «UPCYCLING» αναφέρεται στη διαδικασία μετατροπής των απορριμμάτων ή άχρηστων υλικών σε νέα προϊόντα καλύτερης ποιότητας και περιβαλλοντικής αξίας. Κύριο στόχο της ομάδας μας αποτέλεσε η βιωματική ευαισθητοποίηση των παιδιών για την προστασία του περιβάλλοντος και την ανακύκλωση μέσω της επαναχρησιμοποίησης προϊόντων. Η διαδραστική αυτή εφαρμογή ενίσχυσε τη φαντασία, το ενδιαφέρον, την ομαδικότητα καθώς και τη δημιουργική σκέψη και έκφραση των μαθητών μας. Το αποτέλεσμα μάς «ξάφνιασε» ευχάριστα: χρηστικές κατασκευές, διακοσμητικά αντικείμενα και εντυπωσιακά κοσμήματα φτιαγμένα από τα παιδιά!

Πιο αναλυτικά, για την κατασκευή κάδρων και κορνιζών χρησιμοποιήσαμε χαρτόκουτα, τσόχα, ξυλομπογιές και πλήκτρα! Επαναχρησιμοποιήσαμε τα πλήκτρα φτιάχνοντας δαχτυλίδια, σκουλαρίκια, κρεμαστά και καρφίτσες, δίνοντας στο κάθε κόσμημα το δικό μας στίγμα (αρχικό του ονόματος/μήνυμα που μας εκφράζει)! Αξιοποιώντας το ρολό χαρτιού υγείας δημιουργήσαμε μολυβοθήκες και βάσεις για κεριά στολίζοντάς τις άλλοτε με πλήκτρα και άλλοτε με παλιές ξυλομπογιές! Διακοσμήσαμε τις δημιουργίες μας με παλιά κουμπιά, κορδέλες, κομμάτια υφάσματος από παλιές μπλούζες, μάλλινες κλωστές και χάντρες!

Έπειτα, στον χώρο του σχολείου ακολούθησε έκθεση όπου παρουσιάστηκαν έργα και κατασκευές των μαθητών οι οποίοι συμμετείχαν στην δράση, καθώς και συμμετοχικές δραστηριότητες με σκοπό την καταγραφή και ανταλλαγή σκέψεων και ιδεών που αφορούν στη δημιουργική ανακύκλωση! (Δράση: «Ρίξε στο κουτί τις σκέψεις σου για τη Δημιουργική Ανακύκλωση» και «Απλώνουμε ιδέες για επαναχρησιμοποίηση προϊόντων!»)

Στην προσπάθειά μας πολύτιμος βοηθός και συνεργάτης υπήρξε ο μαθητής της Β? τάξης Αλή Μεχμέτογλου. Τον ευχαριστούμε θερμά!

ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

ΟΜΑΔΑ