Δημιουργία κεραμικών

Την Κυριακή, 8/12/13, επισκεφθήκαμε με την Oμάδα του Περιοδικού το Ειδικό Σχολείο της Αλεξανδρούπολης, για να δούμε τις καλλιτεχνικές δημιουργίες των μαθητών αυτού του Σχολείου, αλλά και για να κατασκευάσουμε και εμείς κεραμικά με τον τροχό του εργαστηρίου τους. Η υπεύθυνη καθηγήτρια, η κυρία Σταματία, μας μίλησε για τα «μυστικά» του επαγγέλματός της, για τις σπουδές που ακολούθησε και γενικά για την επαγγελματική της σταδιοδρομία.

Ακόμη μας έδειξε πώς να χρησιμοποιούμε τον τροχό και έτσι όλοι είχαμε την ευκαιρία να δημιουργήσουμε από ένα κεραμικό ( βαζάκια, πιάτα ή κηροπήγια). Πολλά παιδιά χρησιμοποιώντας κομμάτια πηλού έφτιαξαν γύρω στα 150 χριστουγεννιάτικα στολίδια, τα οποία – αφού τα διακοσμήσαμε – τα πουλήσαμε στο χριστουγεννιάτικο παζάρι του σχολείου μας. Πιστεύω πως αυτή η δράση ήταν μια ξεχωριστή εμπειρία για όλους μας και θα ήθελα πολύ να την επαναλάβω!

Δανάη Μασκαλέρη, μέλος της Ομάδας του Σχολικού Περιοδικού