Εορτασμός για το Έπος του 1940 & για την Ελληνική Σημαία

Στις 27 Οκτωβρίου 2021 η σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης τίμησε τους Έλληνες, οι οποίοι αγωνίστηκαν -χιλιάδες από αυτούς μέχρι θανάτου- για την ελευθερία της πατρίδας στον Ελληνοϊταλικό Πόλεμο, αλλά και τους μαχητές κατά του φασισμού στη διάρκεια της Εθνικής Αντίστασης 1941-1944. Εφαρμόζοντας τα υγειονομικά μέτρα κατά της πανδημίας Covid 19, κάθε μαθητικό τμήμα παρακολούθησε στη δική του σχολική αίθουσα μία βιντεοταινία με ιστορικό και καλλιτεχνικό περιεχόμενο σχετικά με τη λαμπρή Εποποιία του 1940 και την Εθνική Αντίσταση του Λαού μας ενάντια στη ναζιστική κατοχή. Στο πλαίσιο της ίδιας εκδήλωσης αποδόθηκαν, όπως είθισται, οι προσήκουσες τιμές στο σύμβολο των αγώνων για την εθνική ανεξαρτησία, την Ελληνική Σημαία. Έτσι, ορίστηκαν για τη φετινή σχολική χρονιά οι Σημαιοφόροι και οι Παραστάτες του 2ου Γυμνασίου, οι οποίοι- με βάση την επίδοσή τους- επελέγησαν να φέρουν τη Γαλανόλευκη στις εθνικές εορτές ή παρελάσεις. Τέλος, σε όλους τους αριστεύσαντες μαθητές για την προηγούμενη εκπαιδευτική χρονιά επιδόθηκαν τα σχετικά αριστεία και βραβεία.

• Οργάνωση εκδήλωσης / δημιουργία εορταστικής βιντεοταινίας: Οι καθηγητές κκ. Βοϊβοντούδη Δήμητρα, Πατρικίου Αικατερίνη, Κεΐσογλου Γεώργιος
  • Ανάγνωση ποιητικών κειμένων της βιντεοταινίας: Οι μαθήτριες Κατραμίδη Δέσποινα & Χατζησωτηρίου Μαρία.