Επίσκεψη σε κτήμα αρωματικών φυτών στη Νίψα

Την Τετάρτη 9 Ιουνίου, η ομάδα των μαθητών του προγράμματος και συνοδοί καθηγητές τους πραγματοποιήσαμε μια δράση εκτός σχολείου. Ακολουθώντας μια πανέμορφη και καταπράσινη διαδρομή φτάσαμε στο χωριό Νίψα, στο κτήμα αρωματικών φυτών «LifeHerbs» του κ. Καλαϊτζίδη, που μαζί με την οικογένειά του διατηρεί μια επιχείρηση καλλιέργειας, επεξεργασίας και εμπορίας αρωματικών φυτών. Μπήκαμε στο χωράφι και ο κ. Καλαϊτζίδης μάς «παρουσίασε» όλα τα φυτά του με το όνομα και τις θεραπευτικές τους ιδιότητες. Μας προέτρεψε μάλιστα να τα αγγίζουμε, για να νοιώθουμε την υπέροχη μυρωδιά τους. Η χαλαρωτική λεβάντα, ο  κίστος, το θυμάρι, το φασκόμηλο, το μελισσόχορτο είναι μόνο κάποια από τα φυτά του κτήματος. Είναι σημαντικό να πούμε πως ανάμεσα στα φυτά υπήρχαν και κάποια αγριόχορτα, αφού η καλλιέργειά τους είναι βιολογική, στηρίζεται στο ορεινό κλίμα και έδαφος της περιοχής και όχι σε φάρμακα. Στη συνέχεια, περάσαμε στον χώρο όπου γίνεται η αποξήρανση και η συσκευασία των φυτών, προκειμένου να πωληθούν στους πελάτες της επιχείρησης. Ο κ. Καλαϊτζίδης μας κέρασε καρπούς του τόσο θρεπτικού και ευεργετικού  ιπποφαούς, από το οποίο η κ. Τσαουσίδου κατασκευάζει τονωτική μαρμελάδα.

Τι να πρωτοξεχωρίσουμε από αυτή τη δράση! Όλα ήταν εξαιρετικά, και όσα μάθαμε για τα αρωματικά φυτά και η ενημέρωση και η ξενάγηση. Ευχαριστούμε τον κ. Καλαϊτζίδη και την κ. Τσαουσίδου για τις γνώσεις που μας μετέδωσαν και για την προθυμία τους. Περιμένουμε να συνεργαστούμε ξανά στη διάρκεια του προγράμματος.

Παπακωνσταντίνου Μαριάνθη, Β2