Πρόγραμμα Erasmus «Jardin pedagogique/Gaspillage alimentaire»

Όπως είναι ήδη γνωστό, το σχολείο μας συμμετέχει από φέτος σε διετές πρόγραμμα Erasmus, με τίτλο «Jardin pedagogique / Gaspillage alimentaire» και θέματα την πορεία της τροφής μας από το χώμα ως το πιάτο μας και τη διατροφική σπατάλη. Η ομάδα των καθηγητών του προγράμματος ανακοινώνουμε ότι, μετά τον εγκλεισμό που μας κράτησε μακριά από τον σχολικό χώρο, ξεκινήσαμε τις διά ζώσης δραστηριότητες με τους μαθητές. Συγκεκριμένα, την Πέμπτη 27 Μαΐου, ο κ. Χανιωτάκης μίλησε στους μαθητές για τη μεγάλη σημασία του εδάφους και του χώματος στην παραγωγή και καλλιέργεια των φυτών και στη συνέχεια οι μαθητές φύτεψαν το πρώτο τους φυτό. Περιμένοντας, λοιπόν, τους πρώτους βλαστούς, ευχόμαστε στους μαθητές «Καλή αρχή και καλή δύναμη» και υποσχόμαστε ένα ενδιαφέρον ταξίδι γνώσεων και γεύσεων, με πολλές εκπλήξεις.

Η παιδαγωγική ομάδα του προγράμματος
Τσαταλμπασίδου Μαρίνα, Κανταρίδης Νικόλαος, Κεΐσογλου Γεώργιος, Ρόγκα Αγλαΐα, Σοφιανού Μαρία, Σταθάκη Μαρία.