Αγιασμός σχολικού έτους 2019- 2020

Τετάρτη, 11 Σεπτεμβρίου 2019. Η αυλή του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης – η μέχρι τότε άδεια και «σιωπηλή» λόγω των θερινών διακοπών – ζωντάνεψε χάρη στις φωνές και τις δράσεις των «ενοίκων» της, οι οποίοι επανέκαμψαν για μιαν ακόμη δημιουργική σχολική χρονιά! Την έναρξη της νέας εκπαιδευτικής περιόδου ευλόγησε σε μια σεμνή τελετή ο πατήρ Δημήτριος Κεσκίνης, δίνοντας τις ευχές του για δύναμη -πνευματική και σωματική- στους μαθητές, τους συγγενείς τους, καθώς και στους διδάσκοντες. Για πρώτη φορά, μάλιστα, με μέριμνα της Εκκλησίας της Ελλάδας, τα ιερά κείμενα και οι ευχές της τελετής διαβάστηκαν όχι μόνο στην Αρχαία Γλώσσα (Ελληνιστική Κοινή), αλλά και μεταφρασμένα στη Νέα Ελληνική, ώστε να κατανοηθούν σε βάθος τα μηνύματά τους από το μαθητικό κοινό. Μετά τον καθιερωμένο Αγιασμό, ο Γυμνασιάρχης κ. Βαλάσης ευχήθηκε, εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας, καλή πρόοδο στους μαθητές και αγαστή συνεργασία με τους γονείς τους. Καλωσόρισε, τέλος, στη νέα τους σχολική οικογένεια τα «πρωτάκια» μας, τα οποία «εισέπραξαν» ένα θερμό χειροκρότημα από τους μεγαλύτερους μαθητές ως ένδειξη ψυχικής υποστήριξης, αλλά και ως υπόσχεση δημιουργικής συμπόρευσης στη γυμνασιακή σταδιοδρομία τους!

ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ!