Εορτασμός της Εθνεγερσίας του 1821

Το μεγαλείο και τη σημασία της Εθνεγερσίας του ΄21 για τον Ελληνισμό διατράνωσε η σχολική μας εκδήλωση στις 23 Μαρτίου 2018 με τα αφηγηματικά κείμενα, τα θεατρικά δρώμενα, τα τραγούδια και τις μουσικές εκτελέσεις της ορχήστρας, τις ηλεκτρονικές παρουσιάσεις του ιστορικού υλικού και τους παραδοσιακούς χορούς.

Παράλληλα, καταδείχτηκε με τον πιο παραστατικό και δυναμικό τρόπο ο ηρωισμός των Θρακιωτών προγόνων μας στα χρόνια της σκλαβιάς, καθώς και όλων όσων αγωνίστηκαν για τη δημιουργία ενός ανεξάρτητου κράτους δικαίου και ισονομίας.

Συγχαρητήρια στους συντελεστές της γιορτής, μαθητές και καθηγητές (βλ. Πρόγραμμα εκδήλωσης), καθώς και στα μαθητικά τμήματα που εκπροσώπησαν το Σχολείο μας στην παρέλαση της 25ης Μαρτίου στην πόλη μας!