Αθλητική δράση για το Πρόγραμμα «#PlayUnified – Ζούμε μαζί, Παίζουμε μαζί»

Στο πλαίσιο της διάδοσης του θεσμού των Special Olympics το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης δήλωσε συμμετοχή για το Πρόγραμμα  «#PlayUnified – Ζούμε μαζί, Παίζουμε μαζί». Το Πρόγραμμα απευθύνεται σε 20 σχολεία σε όλη την Ελλάδα και είμαστε υπερήφανοι που είμαστε ανάμεσα σε αυτά τα σχολεία. Το Πρόγραμμα των Special Olympics Hellas «PlayUnified® – Ζούμε Μαζί, Παίζουμε Μαζί» αποτελεί μια βιωματική δράση ατόμων -με και χωρίς νοητική αναπηρία-  στον χώρο του αθλητισμού.

Στις 29 Μαρτίου 2018 οι μαθητές μας υποδέχτηκαν στο 2ο Γυμνάσιο τους αθλητές των Special Olympics της πόλης μας, τους γνώρισαν από κοντά, τους έθεσαν ερωτήσεις, αντάλλαξαν  απόψεις  και το κυριότερο, έπαιξαν με αυτούς πινγκ –πονγκ,  βιώνοντας ότι ΜΑΖΙ μπορούμε να καταφέρουμε τα πάντα. Άλλωστε,  είμαστε ΙΣΟΙ και ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ, ο καθένας με τη ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ του! Ιδιαίτερη στιγμή της «συνάντησης» ήταν τα αναμνηστικά δώρα προς το Γυμνάσιό μας, ένα μπλουζάκι και ένα καπέλο των Special Olympics. ​ Ευχαριστούμε τους αθλητές των Special Olympics Γαλέντζα Αλέξανδρο, Παπάζογλου Σταμάτη και Πεταλούδη Βάκη για τη συμμετοχή τους στο Πρόγραμμα. Θερμές ευχαριστίες και στη συντονίστρια του Προγράμματος των Special Olympics, κ. Δεληγιάννη Δάφνη, για τη συμβολή της στην υλοποίηση της συγκεκριμένης δράσης.

Αλέξιος Αγιαννιτόπουλος, καθηγητής Φυσικής Αγωγής