«Η επίσκεψή μας στο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο στα πλαίσια του εορτασμού της Παγκόσμιας Ημέρας για τα ΑμΕΑ»

Στις 5 Δεκεμβρίου 2016 είχαμε προσκληθεί να επισκεφθούμε το Ειδικό Σχολείο της πόλης μας στα πλαίσια της Παγκόσμιας Ημέρας για τα ΑμΕΑ (3 Δεκεμβρίου). Τα δώδεκα μέλη της Χορωδίας μας και η καθηγήτρια της Μουσικής, η κ. Καραμιχάλη, ως αντιπρόσωποι του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης, μεταφερθήκαμε εκεί με το λεωφορείο του Ειδικού Σχολείου. Οι μαθητές του μας υποδέχτηκαν με ενθουσιασμό, μας ξενάγησαν στο σχολείο τους, μας έδειξαν τα εργαστήρια και τις κατασκευές τους.

Έπειτα, μας τραγούδησαν και παρουσίασαν χορούς και άλλες δράσεις. Ακολούθησε ένας διαγωνισμός τραγουδιού ? καραόκε, στον οποίο συμμετείχαν οι αντιπροσωπείες από όλα τα Γυμνάσια της πόλης. Το Γυμνάσιό μας εκπροσώπησε ο μαθητής του Γ4 Δημήτρης Ραπτόπουλος. Οι μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου, στη συνέχεια, μας κέρασαν με μεγάλη χαρά σάντουιτς και εδέσματα, τα οποία είδαμε κατά την ξενάγησή μας να μαγειρεύονται στο σχολείο. Εκείνο που μας εντυπωσίασε κατά την ίδια ξενάγηση ήταν οι τοίχοι του κτηρίου, οι οποίοι ήταν πολύ όμορφα ζωγραφισμένοι από παιδιά, όπως άλλωστε είναι και αρκετοί τοίχοι στο δικό μας σχολείο. Τέλος, οι μαθητές του Ειδικού Γυμνασίου μίλησαν για τη μαθητική τους ζωή, τις χαρές, αλλά και τις δυσκολίες της. Αποχωριστήκαμε, αφού ανταλλάξαμε πολλές ευχές για τα Χριστούγεννα και τη νέα χρονιά.

Μαρία Βαδικόλια (τμήμα Α1), μέλος της Σχολικής Χορωδίας και των Διαδικτυακών Συντακτών