Η Νίκη της Σαμοθράκης σε πηλό

Η νέα χρονιά για την Ομάδα του εκπαιδευτικού Προγράμματος «Η Νίκη της Σαμοθράκης» ξεκίνησε δημιουργικά, καθώς τα μέλη της έφτιαξαν από πηλό τις δικές τους «φτερωτές» Νίκες με τη βοήθεια της κεραμίστριας κ. Σταματίας Κωστίδου. Σύμφωνα με την υπεύθυνη καθηγήτρια του Προγράμματος κ. Ρίτσα Μαυρογιάννη, στόχος της δράσης αυτής ήταν να εμπνευστούν τα παιδιά από την απαράμιλλη τέχνη του διάσημου αγάλματος, ώστε να φτιάξουν τα δικά τους δημιουργήματα, αλλά και να φανταστούν πώς μπορεί να ήταν ολόκληρο το σύμπλεγμα της Νίκης.

Πράγματι, κάθε μαθητής έφτιαξε το δικό του ειδώλιο, ακόμα και σε πιο μοντέρνα εκδοχή ή όπως το φαντάστηκε ολόκληρο τοποθετημένο στην πλώρη πλοίου, καθώς θεωρείται ότι έτσι ήταν στημένη η περίφημη Νίκη της Σαμοθράκης. Ψυχαγωγία, μάθηση, δημιουργική επαφή με την ιστορία και την τέχνη του τόπου μας ήταν τα αποτελέσματα της δραστηριότητας αυτής για τα παιδιά μας. Tα έργα τους θα θαυμάσουμε ολοκληρωμένα σε σχετική έκθεση που θα οργανωθεί στο τέλος της σχολικής χρονιάς από την Περιφερειακή Ενότητα Έβρου και τη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση του νομού.

Από τη Δημοσιογραφική Ομάδα
Φωτογραφική κάλυψη: Φαίδρα Αναστασοπούλου,
μέλος της Ομάδας «Νίκη της Σαμοθράκης»