Δρώμενο κατά της βίας από τη Θεατρική Ομάδα του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης

Με έναν πολύ δυναμικό και πρωτότυπο τρόπο η θεατρική ομάδα του σχολείου μας «Οδός Θεάτρου» με υπεύθυνη εκπαιδευτικό την κ.Κλημαντάκη Αικ. πέρασε ένα ηχηρό μήνυμα κατά οποιαδήποτε μορφής βίας.
Η δράση βασίστηκε σε πρωτότυπο σενάριο με τρία διαφορετικά περιστατικά βίας σε μια προσπάθεια πρόληψης και αντιμετώπισης κάθε είδους βίας και μουσική που πρόσθεσε ιδιαίτερη συναισθηματική φόρτιση στη δράση.
Την Τετάρτη στις 13 Μαρτίου, στο κεντρικότερο σημείο της πόλης, μπροστά στο Δημαρχείο έλαβε χώρα το δρώμενο παρουσία του Δημάρχου κυρίου Ζαμπούκη Ιωάννη τον οποίο ευχαριστούμε ιδιαίτερα για την τιμή να παραστεί στην αξιέπαινη προσπάθεια των παιδιών και κατόπιν να συνομιλήσει μαζί τους.

Στη συνέχεια η θεατρική ομάδα παρουσίασε ξανά τη δράση που ανάλογη δεν έχει ξανασυμβεί στην πόλη μας, σε άλλο κεντρικό σημείο ελκύοντας την προσοχή των περαστικών.

Το πανό και τα χαρτόνια επιμελήθηκαν οι μαθητές της θεατρικής ομάδας:
Δεληγιαννίδου Ζωή Β2, Καραγκιοζίδου Δέσποινα Β1 & Κρανιώτης Στέφανος, Α2.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί:
Κλημαντάκη Αικατερίνη
Κουτρούλα Ελένη

Μαθητές & μαθήτριες της Θεατρικής Ομάδας:
Δαλάτση Νικολέτα Α1, Εμμανουηλίδου Χριστιάννα Α1, Λαζαροπούλου Τατιάνα Α1, Κρανιώτης Στέφανος Α2, Λαζαρίδου Μαρίνα Α2, Μαυροφίδη Όλγα Α2, Μουτσάκη Νεφέλη Α2, Σιουραντάνη Ντέμη Α2, Παπαδοπούλου Βασιλεία Α2, Αποστολίδου Μαριτίνα Α3, Μουρόπουλος Αναστάσης Α4, Καραγκιοζίδου Δέσποινα Β1, Δεληγιαννίδου Ζωή Β2, Μπέλλα Αλεξάνδρα Β4, Ντίνος Νικόλαος Β4, Παρισίδου Στέλλα Β5, Τζανίδη Βαλεντίνη Γ3.