Εθνική Λυρική Σκηνή

Ομάδα μαθητών του σχολείου μας από όλες τις τάξεις είχε την εξαιρετική τιμή και χαρά να συνεργαστεί με την ομάδα της Εθνικής Λυρικής Σκηνής στην παράσταση όπερας: «Η Ωραία Ελένη του Όφενμπαχ». Μια μοναδική εμπειρία που μένει ανεξίτηλα χαραγμένη στο μυαλό των μαθητών.

• Στις 31 Οκτωβρίου 2023 υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την Εθνική Λυρική Σκηνή και πραγματοποιήσαμε μαζί τους 3 διαφορετικά εργαστήρια. Το εργαστήριο ρυθμικής αφήγησης, του ηχοτοπίου όπου οι μαθητές παρήγαγαν ηχητικά εφέ και το εργαστήριο σκηνογραφίας όπου δημιούργησαν δικά τους πρωτότυπα ευφάνταστα σκηνικά στο εργαστήριο πληροφορικής.
  • Την 1η Νοεμβρίου 2023 οι μαθητές μας παρουσίασαν τη δουλειά τους στο Δημοτικό θέατρο Αλεξανδρούπολης, συμμετέχοντας στο έργο της Εθνικής Λυρικής Σκηνής «Η Ωραία Ελένη» του Όφενμπαχ  πλαισιώνοντας  καταξιωμένους και ταλαντούχους καλλιτέχνες με μαέστρο τον ίδιο τον δημιουργό τον κ. Κορνήλιο Σελαμσή.