Η επέτειος του «ΟΧΙ»

Την Δευτέρα 27/10/2014, όπως κάθε χρόνο, παρακολουθήσαμε την γιορτή που διοργανώθηκε στο σχολείο μας, για να τιμήσουμε τους προγόνους μας που πολέμησαν εναντίον του φασισμού και του ναζισμού το 1940. Η γιορτή περιλάμβανε πλούσιο οπτικοακουστικό υλικό, που προβαλλόταν παράλληλα με την ιστορική αφήγηση. Απαγγέλθηκαν επίσης ποιήματα από συμμαθητές μας. Η χορωδία του σχολείου μας συμπλήρωσε τη γιορτή με τραγούδια που αναφέρονταν στο έπος του ?40.

Θέμα της γιορτής ήταν, κυρίως, το πώς αγωνίστηκαν οι Έλληνες πολεμώντας τον Ιταλό και τον Γερμανό κατακτητή, αλλά και το πώς κράτησαν αναμμένη τη φλόγα της αντίστασης μετά την κατάκτηση της Ελλάδας από τους Γερμανούς.

Παράλληλα, καθώς την Δευτέρα ήταν η γιορτή της σημαίας, προβλήθηκαν εικόνες που παρουσίαζαν τις Ελληνικές σημαίες από το 1821 μέχρι και σήμερα. Ήταν μια πολύ ωραία γιορτή, που, όσοι την παρακολούθησαν, δύσκολα θα ξεχάσουν το μήνυμα που μετέδωσε.

Άρθρο από τον Απόστολο Γρηγοριάδη, Β1

Φωτογραφική κάλυψη: Δημοσιογραφική ομάδα και Διαδικτυακοί Συντάκτες