«2024 Nature Story Adventure» – Εκπαιδευτικές Δράσεις του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης στο πλαίσιο της Φυσικής Αγωγής και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων

Το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης υλοποιεί ένα πρόγραμμα εκπαιδευτικών και διδακτικών επισκέψεων στην Α’ και Β΄ Γυμνασίου, στο πλαίσιο των μαθημάτων της Φυσικής Αγωγής και των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων, προσπαθώντας να φέρει τους μαθητές και τις μαθήτριες κοντά στη φύση με ποικίλες δράσεις και βιωματικές πρακτικές. Η βιωματική  μάθηση έχει τα πλεονεκτήματα της άμεσης αντίληψης, οπτικής παρατηρητικότητας και μάθησης του τοπικού ελληνικού περιβάλλοντος. Σημαντική επιδίωξη σε όλες αυτές τις επισκέψεις είναι η ανάδειξη της διαθεματικότητας και η διασύνδεση / αξιοποίηση διαφορετικών γνωστικών αντικειμένων & επιστημονικών πεδίων – μαθημάτων, με κύριο στόχο την πνευματική και ψυχοκινητική ανάπτυξη των παιδιών (Φυσική Αγωγή, Μουσική, Τεχνολογία, Εικαστικά, Γεωμετρία, Μαθηματικά, Φυσική, Πληροφορική, Θρησκευτικά, Ιστορία, Οικιακή Οικονομία, Ξένες Γλώσσες).

Μέσα από αυτές τις δράσεις,  τα παιδιά ενθουσιάζονται και μαθαίνουν:

• Να αγαπάνε και να σέβονται τη φύση.
  • Να αισθάνονται την ευεργετική επίδραση της φύσης στην ανθρώπινη ζωή.
  • Να ακούν τους ήχους του δάσους.
  • Να αναγνωρίζουν τη χλωρίδα και πανίδα της περιοχής.
  • Να δημιουργούν δεσμούς με τη φύση.
  • Να γνωρίζουν νέους ιστορικούς τόπους και πεζοπορικές διαδρομές.
  • Να κατανοούν την επίδραση των καταστροφών (πυρκαγιές, πλημμύρες) στα δάση.
  • Να «νιώθουν» στα καμένα την αναδυόμενη βλάστηση.
  • Να λειτουργούν ως ομάδα και να συζητούν με συμμαθητές  και καθηγητές, καλλιεργώντας την κοινωνικότητά τους και σχέσεις αλληλοσεβασμού.
  • Να ξεφεύγουν για λίγο από την καθημερινότητα και τις «δυσκολίες» της αστικής ζωής.

Δράσεις  Α΄ Γυμνασίου:

• Ημερήσια διδακτική επίσκεψη, με πεζοπορία στο χωριό Μαρώνεια και γνωριμία με το ευρηματικό παιχνίδι του Οδυσσέα, εκπαιδευτικό Πρόγραμμα  του ΚΠΕ Μαρώνειας.
  • Ημερήσια διδακτική επίσκεψη, με πεζοπορική διαδρομή περίπου 2.5 km στον καταρράκτη του Άβαντα.
  • Διήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στη λίμνη Κερκίνη Σερρών, με πεζοπορία 5km σε παλαιό πολυβολείο στο Μαυροβούνι Κερκίνης, πικ νικ στην ύπαιθρο, άναμμα φωτιάς, εκμάθηση του ολυμπιακού αθλήματος της τοξοβολίας, βαρκάδα στη λίμνη Κερκίνη & επίσκεψη στην Ιερά μονή Ακριτοχωρίου.

Δράσεις  Β΄ Γυμνασίου:

• Ημερήσια διδακτική επίσκεψη στον ποταμό Νέστο, σε συνεργασία με τη Riverland. Πεζοπορία  (περίπου 3km) κατά μήκος του ποταμού  Νέστου, εκτέλεση  zip–line και 40’  κανό καγιάκ στα νερά του Νέστου.
  • Τριήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στα 3-5 Πηγάδια Νάουσας, με σκοπό την εκμάθηση του ολυμπιακού αθλήματος «χειμερινού σκι» . Πεζοπορία 5km στο χωριό Άγιος Παύλος μέχρι τη φερώνυμη εκκλησία. Επίσκεψη στους μακεδονικούς βασιλικούς τάφους στη Βεργίνα.

Αλέξιος Αγιαννιτόπουλος, καθηγητής Φυσικής Αγωγής