Επίσκεψη μαθητών των Τ.Ε. στο Αρχαιολογικό Μουσείο της Αλεξανδρούπολης

Οι μαθητές των Τμημάτων Ένταξης του σχολείου μας πραγματοποίησαν μια εκπαιδευτική εκδρομή στο Αρχαιολογικό Μουσείο Αλεξανδρούπολης, στο πλαίσιο μιας Δράσης που οργάνωσαν οι εκπαιδευτικοί της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης. Σκοπός της δράσης ήταν να κατακτήσουν οι μαθητές, μέσω της ανακαλυπτικής και βιωματικής μάθησης, κάποιες γνώσεις, που αφορούν στην Ιστορία, τη Γεωγραφία και την Αρχαιολογία του τόπου μας.

Είχαν την ευκαιρία να περιηγηθούν στους χώρους του μουσείου παρατηρώντας, διαβάζοντας πληροφορίες, ρωτώντας και συζητώντας με τις εκπαιδευτικούς τους, αλλά και μεταξύ τους, για πολλά και, ιδιαιτέρως, ενδιαφέροντα είδη εκθεμάτων: αγγεία διαφορετικών χρήσεων, οικιακά σκεύη (μεταλλικά ή κεραμικά), εργαλεία (οστέινα ή σιδερένια) εργαλειοθήκες, ιπποσκευές, όπλα, σαρκοφάγους, περίτεχνα κοσμήματα! Τα αρχαιολογικά εκθέματα έδωσαν το έναυσμα να ανακαλύψουν πληροφορίες της καθημερινής ζωής των αρχαίων προγόνων, των τεχνών και του πολιτισμού τους, των επαγγελμάτων, των υλικών και της οικονομίας, της θρησκείας και των ταφικών εθίμων. Ήταν μια χρήσιμη όσο και ευχάριστη εμπειρία μάθησης για όλους, μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Οι καθηγήτριες Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του σχολείου μας:
κ.Βουλκίδου, κ.Κηπουρού, κ.Μπίτσιου, κ. Τσανανά και κ.Χουρζούμη