Διάχυση καλών πρακτικών – Συνεργασία σχολείων
2ο Γυμνάσιο – 3ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

Στο πλαίσιο αξιολόγησης σχολικής μονάδας στον άξονα 7, σχολείο και κοινότητα και συγκεκριμένα στον δείκτη εξωστρέφεια – διάχυση καλών πρακτικών, πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 31/1/2024 την 3η και 4η ώρα στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης διδασκαλία του Πυθαγορείου θεωρήματος με τη χρήση ανακαλυπτικής μεθόδου διδασκαλίας. Συμμετείχαν οι  μαθητές των τμημάτων Β1(27 μαθητές) του 2ου Γυμνασίου και του Β4 (21 μαθητές) του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης. Τη διδασκαλία σχεδίασαν, οργάνωσαν και υλοποίησαν  η κ. Μόκαλη Μενεξιά, μαθηματικός του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης και ο κ. Παπαδόπουλος Νικόλαος, μαθηματικός του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης. Στη δράση συμμετείχαν οι εκπαιδευτικοί κ. Δεσποτοπούλου Πολυτίμη, μαθηματικός 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης, κ. Παναγιωτίδης Βασίλειος, μαθηματικός, κ. Τεκέ Βασιλική, χημικός ειδικής αγωγής 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης και ο κ. Κοσμίδης Ιορδάνης, διευθυντής του 3ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης.

Δείτε το βίντεο στο ΠΣΔ

Διαβάστε την περιγραφή των διαφορετικών διαδρομών μάθησης, τα αποτελέσματα και τα συμπεράσματα που αντλήθηκαν!

Η Μαθηματικός του 2ου Γυμνασίου και συντάκτρια του άρθρου κ.Μόκαλη Μενεξιά