Εκπαιδευτική Διδακτική Επίσκεψη στο ΚΠΕ Μαρώνειας – 23/10/2023
Ακολουθώντας τα ίχνη του Οδυσσέα στη Μαρώνεια.

Ευρωπαϊκό μονοπάτι Ε6 – μια διαδρομή από την Φινλανδία μέχρι το φεγγάρι..
Ένα οδοιπορικό μέσα στο χωριό της Μαρώνειας ανακαλύπτοντας την εξαιρετική αισθητική του οικισμού, των παλαιών αρχοντικών και του μουσείου, των εκκλησιών, των σχολείων, των πηγών, και των αιωνόβιων δέντρων! Ένα οδοιπορικό με αναφορά στη Φυσική Αγωγή, στην Αρχαία Ιστορία, την Τοπική Ιστορία και τα Μαθηματικά! Στο πλαίσιο της εκπαιδευτικής δράσης, αφού ακούσαμε την εισήγηση της υπεύθυνης με θέμα «Τα μονοπάτια των ανθρώπων από την εμφάνισή τους μέχρι σήμερα», πραγματοποιήσαμε δραστηριότητες στον παραδοσιακό οικισμό της Μαρώνειας.

Κάναμε πεζοπορία και επισκεφτήκαμε το αρχοντικό Ταβανιώτη που φιλοξενεί έκθεση αρχαιοτήτων από τα προϊστορικά μέχρι τα νεότερα χρόνια. Επίσης, θαυμάσαμε το πετρόχτιστο δημοτικό σχολείο, το οποίο χρονολογείται από το 1908 και συναντηθήκαμε στις παλιές εκκλησίες αλλά και στις βρύσες του χωριού, που αποτελούν δείγματα της τοπικής λαϊκής αρχιτεκτονικής. Συνοδοιπόροι στο ταξίδι μας στάθηκαν ο Κανένας, ο Ορφέας, ο Οδυσσέας και οι Κίκονες, όπως ονομάζονταν οι ομάδες στο εκπαιδευτικό παιχνίδι μας. Είχαμε την ευκαιρία με τρόπο ευχάριστο και δημιουργικό να εμπλουτίσουμε τις γνώσεις μας, να αλληλεπιδράσουμε- μαθητές και καθηγητές- και να ενδυναμώσουμε τις διαπροσωπικές μας σχέσεις μέσω του εκπαιδευτικού παιχνιδιού.

Υπεύθυνοι καθηγητές της δράσης – συνοδοί:
κ. Αγιανιτόπουλος, κ.Ιωακειμίδου και κ.Ρόγκα.