Επίσκεψη της Γαλλίδας stagiaire στο μάθημα της Γαλλικής γλώσσας

Ο Σύλλογος Ελληνογαλλικής Φιλίας της πόλης μας, “το Σπίτι της Αντουανέττας”, πραγματοποιεί εδώ και αρκετά χρόνια εκπαιδευτικό πρόγραμμα που απευθύνεται σε μαθητές που διδάσκονται τη γαλλική γλώσσα σε σχολικές μονάδες Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης των Νομών Έβρου και Ροδόπης. Το πρόγραμμα ονομάζεται “η Αντουανέττα ανοικτή στα σχολεία” και βασικό στόχο του προγράμματος αποτελεί η ανάδειξη της πολυπολιτισμικότητας και η εφαρμογή καινοτόμων μεθόδων στη διδασκαλία του μαθήματος της Γαλλικής. Υλοποιείται με τη συνεργασία του Συλλόγου Ελληνογαλλικής Φιλίας και Γαλλικών Πανεπιστημίων και με τη συμμετοχή Γαλλίδας εκπαιδευτικού που πραγματοποιεί πρακτική άσκηση στο πλαίσιο της εκπόνησης μεταπτυχιακού τίτλου Διδακτικής.

Δίνονται δύο δυνατότητες:

1. Διδακτικές παρεμβάσεις της Γαλλίδας εκπαιδευτικού σε σχολικές τάξεις.
  2. Επισκέψεις σχολικών τάξεων στο Σπίτι της Αντουανέττας.

Στο πλαίσιο του συγκεκριμένου εκπαιδευτικού προγράμματος, το οποίο είναι εγκεκριμένο από την Περιφέρεια Ανατολικής Μακεδονίας κ Θράκης, η Γαλλίδα μεταπτυχιακή φοιτήτρια, η Audrey, από το Πανεπιστήμιο του Montpellier, επισκέφτηκε τμήματα του σχολείου μας όπου πραγματοποίησε διδακτικές παρεμβάσεις. Οι μαθητές δέχτηκαν με ενθουσιασμό τη Γαλλίδα εκπαιδευτικό, παρακολούθησαν παρουσίαση από την πατρίδα της και είχαν την ευκαιρία σύντομης συνομιλίας. Σε συγκεκριμένα τμήματα που υπήρξε η ευκαιρία να παρέμβει διδακτικά και δεύτερη φορά η Audrey, οι μαθητές έκαναν μαζί της επανάληψη όλων όσων ήδη τους είχε διδάξει, εμπλούτισαν τις γνώσεις τους στο θέμα της Γαλλοφωνίας (La Francophonie) κα δήλωσαν τυχεροί που είχαν την ευκαιρία να έχουν στην τάξη της ξένης γλώσσας, βιωματική προσέγγιση της επαφής με ξενόγλωσσο.

Η Γαλλίδα μεταπτυχιακή φοιτήτρια επισκέπτεται και άλλα σχολεία του νομού μας.

BIENVENUE à Alexandroupolis Audrey!

Η καθηγήτρια Γαλλικής γλώσσας και φιλολογίας του 2ου Γυμνασίου,
Παπαδοπούλου Φανή