Διεξαγωγή του Μαθηματικού Διαγωνισμού «Αρχιμήδης»
στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

Το Γυμνάσιό μας, σε συνεργασία με το Παράρτημα Έβρου της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας,  ανέλαβε την υλοποίηση του φετινού μαθηματικού διαγωνισμού «Αρχιμήδης» για τις Περιφερειακές Ενότητες Έβρου και Ροδόπης. Οι μαθητές από τις δύο περιοχές διαγωνίστηκαν στο σχολικό μας κτήριο το Σάββατο 26 Φεβρουαρίου 2022, στο πλαίσιο της 39ης Μαθηματικής Ολυμπιάδας. Συγχαίρουμε θερμά τα παιδιά για τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό, τις οικογένειές τους και τους καθηγητές-συνοδοιπόρους τους στον δύσκολο, αλλά μαγευτικό «δρόμο» της Μαθηματικής Εκπαίδευσης.  Χάριτας, τέλος, οφείλουμε στη Διεύθυνση του Γυμνασίου για την παραχώρηση του σχολικού κτηρίου ως εξεταστικού κέντρου και στην Πρόεδρο της Εξεταστικής Επιτροπής, την καθηγήτρια Μαθηματικών κ. Μενεξιά Μόκαλη, για τις πολύτιμες υπηρεσίες της στη διεξαγωγή ενός τέτοιου σημαντικού διαγωνισμού.

«Πάντα κατ΄ αριθμόν γίγνονται», Πυθαγόρας
( Τα πάντα γίνονται σύμφωνα με τους αριθμούς)

Από τη σχολική κοινότητα του 2ου Γυμνασίου Αλεξανδρούπολης