Κοπή βασιλόπιτας στο 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης

Την Τετάρτη, 10 Φεβρουαρίου 2021, κόψαμε τη βασιλόπιτα για το νέο έτος! Η ατμόσφαιρα  της μικρής τελετής μας ήταν, εφέτος, διαφορετική λόγω της συνεχιζόμενης πανδημίας Covid 19: τήρηση αποστάσεων, χρήση της υγειονομικής μάσκας, περιορισμός ή αποφυγή κοινωνικών επαφών. Ωστόσο, στις καρδιές όλων μας, μαθητών και καθηγητών,  φώλευε η αισιοδοξία ότι τη νέα χρονιά θα κερδίσουμε τη μάχη ενάντια στον ιό…

Οι μαθητές πήραν, μέσα στις σχολικές αίθουσες, τη συσκευασμένη ατομική πίτα και μία «τυχερή» ή ένας «τυχερός» σε κάθε τμήμα κέρδισε «το φλουρί», μαζί με μία δωροεπιταγή εξαργυρώσιμη σε βιβλιοχαρτοπωλείο της πόλης μας.  Για όλα αυτά τα «γλυκά δωρήματα» ευχαριστούμε θερμά τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του Γυμνασίου, με τα μέλη του οποίου δεν μπορέσαμε, λόγω των γνωστών  υγειονομικών περιορισμών,  να μοιραστούμε τη χαρά για την έλευση του νέου έτους. Ευχόμαστε, τέλος, στους «τυχερούς» μαθητές, τις -επίσης- «τυχερές» καθηγήτριες, κκ. Ειρήνη Μπούχλιου και Μαρία Σοφιανού, σε όλα τα παιδιά, στις οικογένειές τους και στο προσωπικό του Σχολείου μας «τύχη αγαθή», υγεία και ευτυχία!