Εορτασμός για την Ελληνική Σημαία και την Εποποιία του 1940

Με τη μνήμη στραμμένη στο λαμπρό έπος του 1940 και στην ηρωική αντίσταση του λαού μας ενάντια στη φασιστική κατοχή (1941-1944), γιορτάσαμε στις 27 Οκτωβρίου 2020, κάτω από ειδικές υγειονομικές συνθήκες, την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου, τιμώντας παράλληλα τη Σημαία μας, όπως είθισται κάθε τέτοια μέρα. Οι εορταστικές εκδηλώσεις έγιναν στις αίθουσες, ανά τμήμα. Οι μαθητές παρακολούθησαν μιαν ιστορική βιντεοταινία, δημιουργία των καθηγητριών κκ. Δήμητρας Βοϊβοντούδη και Κατερίνας Πατρικίου, επιμελημένη τεχνικά από τον καθηγητή κ. Γιώργο Κεΐσογλου. Η ταινία, διανθισμένη με τραγούδια και ιστορικά ντοκουμέντα, καθήλωσε τους μαθητές, οι οποίοι παρακολούθησαν με απόλυτη προσοχή τις μαρτυρίες για τον Αγώνα Λευτεριάς και Εθνικής Αξιοπρέπειας των προγόνων τους. Τα διδάγματα που αποκόμισαν, πολλά και ουσιώδη. Ο λαός, αν είναι ενωμένος και συμφιλιωμένος, σε καιρούς χαλεπούς, σαν τους σημερινούς, πετυχαίνει την έξοδο προς το Φως της Ελευθερίας και της κοινωνικής προκοπής. Σύντροφός του σε αυτόν τον Αγώνα είναι οι αξίες και τα σύμβολα της ιστορικής του πορείας, όπως η Σημαία, την οποία «φορούσαν κατάσαρκα» οι Έλληνες πολεμιστές στο ελληνοαλβανικό μέτωπο ή στα σκοπευτήρια του θανάτου την περίοδο της ναζιστικής κατοχής. Αυτή τη Σημαία τιμήσαμε και στο Σχολείο μας, με τον ορισμό Σημαιοφόρων και Παραστατών για το τρέχον σχολικό έτος. Είθε να ξεπεραστεί η πανδημική κρίση και να δούμε πάλι τους μαθητές να παρελαύνουν με οδηγό τη Σημαία στους δρόμους της πόλης μας! Ως τότε, τις σημαίες τις «φορούμε κατάσαρκα», όπως έγραψε και ο ποιητής μας Γιάννης Ρίτσος!