Αγιασμός σχολικού έτους 2020- 2021

Στις 14 Σεπτεμβρίου 2020  τελέστηκε  στο Γυμνάσιό μας, όπως και σε όλες τις μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, ο αγιασμός για το σχολικό έτος 2020- 2021, με παράλληλη τήρηση των υγειονομικών μέτρων κατά της πανδημίας του κορονοϊού. Η ιερή τελετή έγινε στο αίθριο του κτηρίου από τον πατέρα Αθανάσιο, παρουσία αντιπροσωπείας μαθητών και καθηγητών, του διευθυντή και ενός εκπροσώπου της Δημοτικής Αρχής της πόλης. Οι μαθητές μας δέχτηκαν, ανά τμήμα, μέσα στις σχολικές αίθουσες, τις ευλογίες του πατρός Αθανασίου, ενώ άκουσαν μέσω μικροφωνικής εγκατάστασης τις ευχές του διευθυντή κ. Βαλάση για καλή πρόοδο και πραγμάτωση των εκπαιδευτικών  στόχων τους. Μπορεί η φετινή έναρξη της παιδαγωγικής διαδικασίας να ήταν διαφορετική και πρωτόγνωρη, εξαιτίας των μέτρων που επιβάλλονται για την αντιμετώπιση των υγειονομικών προβλημάτων, ωστόσο η χαρά στα ολόφωτα μάτια των παιδιών για το νέο σχολικό «αντάμωμα» ήταν η ίδια, όπως κάθε χρονιά! Αυτό και μόνο το γεγονός δίνει σε όλους μας- γονείς, μαθητές, καθηγητές – το κουράγιο να συνεχίσουμε δυναμικά και να εργαστούμε με αισιοδοξία και σύμπνοια, όχι μόνο για την κατάκτηση της γνώσης, αλλά και για την επιτυχή διαχείριση της πανδημικής κρίσης!

«ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΣ»!

Καλή γυμνασιακή σταδιοδρομία  για τους μαθητές της Α΄ Τάξης!

Καλή σχολική χρονιά για όλους!