Οδηγίες για την ασύγχρονη, εξ αποστάσεως εκπαίδευση

Αγαπητοί γονείς και μαθητές,
το Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο δυσκολεύεται να ανταποκριθεί στον πολύ μεγάλο φόρτο εργασίας σ’ αυτήν την πρωτόγνωρη για όλους κατάσταση. Η πλειονότητα των μαθητών μας έχει δημιουργήσει λογαριασμούς στο ΠΣΔ και έχει δοθεί παράταση σε όσους δεν τo έχουν ακόμα καταφέρει.
Από την άλλη πλευρά, οι καθηγητές και οι καθηγήτριες του σχολείου μας κάνουν ό,τι μπορούν για να διαθέσουν εκπαιδευτικό υλικό χρησιμοποιώντας, σύμφωνα με την σύσταση του Υπουργείου Παιδείας, τις δύο ψηφιακές πλατφόρμες για την εξ αποστάσεως εκπαίδευση, E-me και Eclass.
Ενημερωθείτε από τα παρακάτω εγχειρίδια για τα πρώτα βήματα των εκπαιδευομένων:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Προκειμένου να μπορέσουν οι εκπαιδευτικοί να εντάξουν τους μαθητές στις εικονικές τους τάξεις, πρέπει οι μαθητές να έχουν συνδεθεί έστω μια φορά στις πλατφόρμες E-me και Eclass, με τα στοιχεία του μαθητικού τους λογαριασμού στο ΠΣΔ!

Εκ μέρους της Συντονιστικής Ομάδας για την οργάνωση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας (Νικόλαος Βαλάσης, Στέφανος Βασιλειάδης, Βασίλειος Χατζηφιλιππίδης),

Ο Δ/ντής
Νικόλαος Βαλάσης