Οδηγίες για την εγγραφή μαθητή/τριας στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο

Αλεξανδρούπολη, 22/3/2020

Αγαπητοί γονείς,
σας ενημερώνουμε πως, με βάση τις οδηγίες του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων (ΥΠΑΙΘ), θα αποκτήσουμε τη δυνατότητα μιας … «ασύγχρονης» (σ.σ. σε διαφορετικούς χρόνους αλληλεπίδρασης), εξ αποστάσεως επικοινωνίας και διδασκαλίας για τους μαθητές μας.

Η συγκεκριμένη εξ αποστάσεως διδασκαλία θα έχει τη μορφή της επανάληψης ή του «φρεσκαρίσματος» της διδαχθείσας ύλης και ως στόχο την ενασχόληση και επαφή  των μαθητών με τα γνωστικά αντικείμενα που έχουν διδαχθεί ως τώρα.

Για να γίνει αυτό εφικτό, θα πρέπει εσείς να αποκτήσετε κωδικό στο Πανελλήνιο Σχολικό Δίκτυο (ΠΣΔ), ώστε να μπορείτε να μπαίνετε στις ηλεκτρονικές πλατφόρμες, στις οποίες είναι αποθηκευμένο για τους μαθητές το υλικό της διδασκαλίας. Πώς θα γίνει αυτό; Πληκτρολογώντας την ηλεκτρονική διεύθυνση register.sch.gr/students, θα σας οδηγήσει στη φόρμα που πρέπει να συμπληρώσετε με τα στοιχεία του μαθητή και του κηδεμόνα, να διαβάσετε και να αποδεχτείτε τους όρους χρήσης και τη δήλωση εχεμύθειας. Στα στοιχεία που πρέπει να συμπληρώσετε αναγράφεται και ο Αριθμός Μητρώου του μαθητή. Αυτόν θα τον βρείτε στο πάνω μέρος του Ελέγχου που πήρατε  με τη βαθμολογία του Α΄ τετραμήνου.

Θα ακολουθήσει άλλο μήνυμα, μετά από την απόκτηση του σχετικού κωδικού στο Π.Σ.Δ. για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν.

Για οποιεσδήποτε άλλες πληροφορίες ή απορίες μπορούμε να επικοινωνούμε μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή στο τηλέφωνο 2551028461, κατά τις εργάσιμες ημέρες και ώρες, Δευτέρα- Παρασκευή, από τις 09.00΄ως τις 14.00΄.

Εκ μέρους της Συντονιστικής Ομάδας για την οργάνωση της εξ αποστάσεως διδασκαλίας (Νικόλαος Βαλάσης, Στέφανος Βασιλειάδης, Βασίλειος Χατζηφιλιππίδης),

Ο Δ/ντής
Νικόλαος Βαλάσης

• Κατεβάστε από ΕΔΩ τις αναλυτικές οδηγίες!