Σχολικός εορτασμός για τους Τρεις Ιεράρχες

Στις 30 Ιανουαρίου 2020  το 2ο Γυμνάσιο Αλεξ/πολης, όπως και όλα τα Σχολεία της Επικράτειας, τίμησε τους Άγιους Προστάτες των Γραμμάτων και της Εκπαίδευσης, τους Τρεις Ιεράρχες. Ο  εορτασμός για τους «μεγίστους φωστήρας της τρισηλίου Θεότητος», τους σημαντικούς αυτούς Πατέρες, φιλοσόφους και συγγραφείς της Ελληνικής Γραμματείας,  χρονολογείται από τα βυζαντινά χρόνια και τηρείται από την Εκκλησία και την επίσημη Πολιτεία μέχρι τις μέρες μας. Οι μαθητές, συνοδεία της Σημαίας του Γυμνασίου μας, του Σημαιοφόρου και των Παραστατών, εκκλησιάστηκαν ανήμερα της γιορτής των Ιεραρχών και στη συνέχεια, στις σχολικές αίθουσες παρακολούθησαν οπτικοακουστικό υλικό, αφιερωμένο στο διδακτικό, ανθρωπιστικό και φιλοσοφικό έργο των Μεγάλων Πατέρων της Εκκλησίας.

Επιμέλεια οπτικοακουστικού διδακτικού υλικού για τους Ιεράρχες: Οι θεολόγοι, κκ. Κων/να  Μαρουλίδου και Αικατερίνη Μητροπούλου