Κατάταξη του Σχολείου μας στους Διαγωνισμούς της Μαθηματικής Εταιρείας

Μεγάλη τιμή περιποιεί στη σχολική μας κοινότητα η πανελλαδική πρωτιά του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης ανάμεσα στα δημόσια σχολεία που συμμετείχαν στον Διαγωνισμό «Θαλής 2019» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας, αλλά και η 17η θέση που κατέλαβε το Γυμνάσιο σε σύνολο 775 σχολείων, δημόσιων και ιδιωτικών! Εξόχως περήφανους μάς κάνει και η πρωτιά των παιδιών μας από την Α΄ Τάξη στην «Υπατία»! Ευχόμαστε στους μαθητές η επιτυχία να στεφανώνει όλους τους πνευματικούς αγώνες τους και στους γονείς να συνεχίσουν να στηρίζουν ψυχικά τα παιδιά τους στους δύσκολους στίβους της Γνώσης! Στις καθηγήτριές τους, οι οποίες δίδαξαν μάλιστα εκτός του υποχρεωτικού τους ωραρίου, ευχόμαστε να έχουν πάντα τη δύναμη να προετοιμάζουν τους μαθητές για τους διαγωνισμούς με την ίδια ευσυνειδησία και μαθηματική αξιοσύνη!

Υπεύθυνες καθηγήτριες για τους Διαγωνισμούς: κ. Μενεξιά Μόκαλη (για τον «Θαλή» της Β & Γ Τάξης) και κ. Χρύσα Γκαμψάλα ( για την «Υπατία»).