Άσκηση αντισεισμικής προστασίας

Πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η ετήσια υποχρεωτική άσκηση αντισεισμικής ετοιμότητας στο Γυμνάσιό μας. Οι μαθητές όλων των τάξεων ενημερώθηκαν με εμπεριστατωμένη παρουσίαση της καθηγήτριας Γεωλογίας και Γεωγραφίας κ. Μαρίας Καλλίθρακα για τα αίτια της σεισμικότητας, τους κινδύνους που απορρέουν από τις σεισμικές δονήσεις σε έναν τόπο, αλλά και για τους τρόπους αντιμετώπισης ή για τη συμπεριφορά που πρέπει να επιδειχθεί στην περίπτωση εμφάνισης σεισμικής δραστηριότητας.

Αφού αναλύθηκε σε μαθητές και καθηγητές το σχέδιο ασφαλούς εκκένωσης του κτηριακού συγκροτήματος σε περίπτωση σεισμού, ακολούθησε η πρακτική εφαρμογή του σχεδίου. Το κτήριο εκκενώθηκε μέσα στον προβλεπόμενο χρόνο και σύμφωνα με τους κανονισμούς. Η επιτυχία της άσκησης και, ιδιαίτερα, η γρήγορη εκκένωση του κτηρίου ικανοποίησαν τα μέλη της σχολικής κοινότητας, τα οποία αρχίζουν να συνηθίζουν σε τέτοιου είδους σημαντικές και αναγκαίες δράσεις  ετοιμότητας και πρόληψης φυσικών καταστροφών.