Εορτασμός της σημαίας και της 28ης Οκτωβρίου 1940

Αφιέρωμα στον Τύπο του 1940-41 και στον αντιστασιακό Τύπο την περίοδο της ναζιστικής κατοχής αποτέλεσε η φετινή γιορτή του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης με την ευκαιρία της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940. Οι μαθητές μας παρουσίασαν άρθρα εφημερίδων της εποχής του ελληνοϊταλικού πολέμου και τόνισαν τον ρόλο τους στην αποτύπωση των πολεμικών γεγονότων, καθώς και στην εμψύχωση του μαχόμενου Έθνους.

Τόνισαν, επίσης, με τις αναγνώσεις δημοσιογραφικών ή λογοτεχνικών κειμένων την προσφορά του «παράνομου» αντιστασιακού Τύπου, ο οποίος δεν έπαψε να καλλιεργεί στον λαό τη φλόγα της αντίστασης στον κατακτητή και την ελπίδα για λευτεριά. Παράλληλα με τα αποσπάσματα κινηματογραφικών ταινιών με θέμα τον Τύπο, ακούστηκαν από τη χορωδία μας τραγούδια της εποχής του πολέμου, μέσα από τα οποία καταδείχτηκε πόσο σημαντική ήταν και η συμβολή της Τέχνης στην ψυχολογική στήριξη του ελληνικού λαού κατά τη διάρκεια της πάλης του για ελευθερία και αξιοπρέπεια…

Τη Σημαία μας, το ιερό σύμβολο των αγώνων του Ελληνισμού για την ελευθερία, τίμησε σύσσωμη η κοινότητα του Γυμνασίου στη σχολική εκδήλωση στις 27 Οκτωβρίου, ενώ οι μαθητές μας, συμμετέχοντας στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου στην πόλη μας, έδειξαν έμπρακτα τον σεβασμό και την ευγνωμοσύνη τους στους ήρωες της Ελληνικής Ελευθερίας, οι οποίοι αγωνίστηκαν, «κατάσαρκα φορώντας τις σημαίες», ενάντια στη φασιστική επιβουλή από το 1940 ως το 1944.

• Φωτογράφιση σχολικής εκδήλωσης: Οι μαθητές Γιώργος Μοναστήρογλου και Σταματία Κασαπίδου.
  • Πρόγραμμα εκδήλωσης