Τετραήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη της Γ΄ τάξης στα Ιωάννινα
και στην ευρύτερη περιοχή (06/04/2017-09/04/2017)

Και φέτος, ο προορισμός μας τα Γιάννενα ? «με δύο παπούτσια πάνινα», αλλά και με αντιανεμικά, σκουφιά, μακρυμάνικα και κοντομάνικα μπλουζάκια, καθώς ο καιρός ήταν άστατος. Από το χιονισμένο τοπίο στο Μέτσοβο στην υγρή πόλη των Ιωαννίνων και στον αίθριο καιρό στο Μονοδένδρι. Τι να πρωτοθυμηθούμε; Περπατήσαμε σε τόπους απαράμιλλης φυσικής ομορφιάς, αφήνοντας την ανάμνηση της ηχούς μας στο φαράγγι του Βίκου. Ξεναγηθήκαμε στην Πινακοθήκη του Ευάγγελου Αβέρωφ στο Μέτσοβο, όπου μας δόθηκε η ευκαιρία να θαυμάσουμε έργα Ελλήνων ζωγράφων. Διασχίσαμε το Σπήλαιο του Περάματος, περπατήσαμε στην Ακρόπολη των Ιωαννίνων, απολαύσαμε την ξενάγηση στο Μουσείο της Προεπαναστατικής Περιόδου και γνωρίσαμε τον αρχαιολογικό χώρο της Δωδώνης, στον οποίο δεσπόζει το αρχαίο θέατρο (ευκαιρία να ανακαλέσουμε γνώσεις από το μάθημα της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας). Επισκεφτήκαμε το Μουσείο Κέρινων Ομοιωμάτων του Παύλου Βρέλλη: μέσω των εκθεμάτων του ζωντάνεψε στα μάτια και στην ψυχή μας η ιστορία του έθνους μας. Και ναι, βρήκαμε χρόνο για ψυχαγωγία και διασκέδαση!

Γυρίσαμε πίσω μεταφέροντας στις αποσκευές μας όχι μόνο άπλυτα ρούχα, αλλά έχοντας αποκομίσει δυνατές εμπειρίες και όμορφες αναμνήσεις. Το σημαντικότερο, μέσα από καταστάσεις που διαχειριστήκαμε, επιστρέψαμε σοφότεροι, ωριμότεροι, γιατί κάθε ταξίδι είναι η αφετηρία ενός άλλου, εσωτερικού βαθύτερου ταξιδιού.

Ευχαριστώ από καρδιάς για το ταξίδι αυτό όλους τους συνταξιδιώτες μου (καθηγητές και μαθητές).

Ελένη Κουτρούλα (μία συνοδοιπόρος από τα Γιάννενα)

Ευχαριστούμε τους μαθητές για την άψογη συμπεριφορά και τη συνέπεια που επέδειξαν καθ? όλη τη διάρκεια της εκδρομής.

Συνοδοί καθηγητές: κκ. Ν. Βαλάσης, Β. Χατζηφιλιππίδης, Β. Καραμιχάλη, Ε. Κουτρούλα και Μ. Σταθάκη.