Εορτασμός της σημαίας & της εποποιίας του 1940

Ο ηρωισμός των Ελλήνων στρατιωτών στον ελληνοϊταλικό πόλεμο του 1940-41, η Εθνική Αντίσταση του λαού μας ενάντια στη ζοφερή γερμανική, ιταλική και βουλγαρική Κατοχή, καθώς και η πάλη του για την κατακρήμνιση του φασισμού τιμήθηκαν στη σχολική μας γιορτή στις 27 Οκτωβρίου 2016. Παράλληλα τιμήθηκε το ιερό σύμβολο του Έθνους μας, η Σημαία, όπως συνηθίζεται άλλωστε σε αυτήν την επετειακή εκδήλωση, με παράλληλη βράβευση των αριστούχων μαθητών και τον Ορισμό Σημαιοφόρων και Παραστατών για το τρέχον σχολικό έτος.

Ιδιαίτερη μνεία αξίζει να γίνει στη μελωδική παρουσία των μαθητών της χορωδίας και ορχήστρας μας, οι οποίοι τραγούδησαν -υπό τη διεύθυνση της κ. Καραμιχάλη- άσματα από το Άξιον Εστί, σε στίχους Οδυσσέα Ελύτη και μουσική του Μίκη Θεοδωράκη. Ξεχωριστή στιγμή της εκδήλωσης ήταν η θεατρική απόδοση του έργου «Πέρα απ? τον ίσκιο των κυπαρισσιών» του ποιητή της Ρωμιοσύνης, Γιάννη Ρίτσου, σε διασκευή κειμένου από τη φιλόλογο κ. Αντώναρου. Τα μέλη της Θεατρικής μας Ομάδας, με τις σκηνοθετικές οδηγίες και την εμψύχωση της κ. Αντώναρου, υποδύθηκαν ρόλους εμβληματικούς, όπως των χαροκαμένων στην Κατοχή μανάδων, αλλά και των μαχητών της Εθνικής Αντίστασης, οι οποίοι με τον Αγώνα και τη θυσία τους μας οδήγησαν στην απελευθέρωση από τον ξένο ζυγό.

Πρόγραμμα εορταστικής εκδήλωσης

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΠΡΟΣΩΠΗΣΑΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ ΣΤΗ ΜΑΘΗΤΙΚΗ ΠΑΡΕΛΑΣΗ ΤΗΣ 28ΗΣ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ!

Από την Ομάδα των Διαδικτυακών Συντακτών
Φωτογράφιση: Πρόδρομος Καραφυλλίδης(Γ2)