Συνέντευξη με θέμα την Εκπ/ση

Την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου 2015 εγκαινιάστηκε η συνεργασία της Δημοσιογραφικής Ομάδας του Σχολείου μας με την αντίστοιχη Ομάδα του Ειδικού Σχολείου. Επισκεφτήκαμε τον Προϊστάμενο της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Νομού Έβρου, τον κ. Στέργιο Αποστολακούδη, και του πήραμε συνέντευξη. Μαζί μας ήταν και ένας μαθητής-εκπρόσωπος της Ομάδας Φωτογραφίας, καθώς και ο υπεύθυνός της και Γυμνασιάρχης μας, κ. Νικόλαος Βαλάσης.Ο Προϊστάμενος μας καλοδέχτηκε και μέσα σε ένα πολύ ζεστό κλίμα πραγματοποιήθηκε η συνέντευξη. Οι ερωτήσεις που υποβλήθηκαν από την Ομάδα μας στον κ. Αποστολακούδη αφορούσαν γενικότερα σε θέματα της εκπαίδευσης των μαθητών, αλλά και στις εμπειρίες που έχει αποκτήσει ο ίδιος ως εκπαιδευτικός, ως Διευθυντής Σχολείου και ως Προϊστάμενος Εκπαίδευσης. Από την άλλη, οι ερωτήσεις της Ομάδας του Ειδικού Σχολείου αφορούσαν ειδικότερα στην Ειδική Αγωγή και το Ειδικό Σχολείο Αλεξανδρούπολης, καθώς και στις προοπτικές εκπαίδευσης και κατάρτισης των μαθητών του. Εγώ, ως μαθήτρια Γυμνασίου, πιστεύω ότι τέτοιου είδους δράσεις είναι πολύ χρήσιμες, αφού οι μαθητές, μέσα από τη συνεργασία, μαθαίνουν να συνυπάρχουν και να δημιουργούν ή να επιτυγχάνουν πράγματα από κοινού.

Βερονίκη Νάσου(Γ3), μέλος της Δημοσιογραφικής Ομάδας