Χριστουγεννιάτικη γιορτή

«Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014. Τελευταία σχολική μέρα για φέτος (δηλαδή για το 2014). Από το πρωί επικρατούσε στο σχολείο μια χαρούμενη αναστάτωση, επειδή άρχιζαν οι διακοπές των Χριστουγέννων. Το πρωί μπήκαμε στις τάξεις και παρακολουθήσαμε την ταινία κινουμένων σχεδίων «Τα Χριστούγεννα του Σκρουτζ». Η ημέρα λοιπόν ξεκίνησε ευχάριστα και συνεχίστηκε ακόμα καλύτερα.

‘Όταν τελείωσε η προβολή της ταινίας, μαζευτήκαμε στο αίθριο του σχολείου όπου είχε στηθεί το χριστουγεννιάτικο φιλανθρωπικό bazaar. Περιηγηθήκαμε στους πάγκους με τις χειροποίητες δημιουργίες των παιδιών της ομάδας «Φιλοκαλούμεν» (πρωτότυπα κοσμήματα, χρωματιστά κεριά, στολίδια για το δέντρο) και όλοι σχεδόν αγοράσαμε και από κάτι. Συνωστισμός δημιουργήθηκε και στους πάγκους με τα εντυπωσιακά και πεντανόστιμα γλυκά που είχαν φτιάξει γονείς και καθηγητές. Πώς να αντισταθείς άλλωστε σε μια κρέπα με σοκολάτα ή σ’ ένα νόστιμο κουραμπιεδάκι;

Στη συνέχεια μαζευτήκαμε όλοι στο γυμναστήριο, για να παρακολουθήσουμε τη χριστουγεννιάτικη γιορτή. Ακούσαμε συμμαθητές και συμμαθήτριές μας να διαβάζουν διηγήματα, σιγοτραγουδήσαμε μαζί με τη χορωδία γνωστά χριστουγεννιάτικα τραγούδια, θαυμάσαμε τα χορευτικά που παρουσίασαν μαθήτριες της Β’ τάξης και απολαύσαμε το θεατρικό μονόπρακτο «Τα εμποροκάλαντα».

Η εναλλαγή λόγου, μουσικής, χορού και θεάτρου δεν μας άφησε να βαρεθούμε. Αντίθετα, ούτε που καταλάβαμε πώς πέρασε η ώρα.
Ήταν μια μέρα γεμάτη αλλά ευχάριστη, ό,τι έπρεπε για να μπούμε στο κλίμα των διακοπών που μόλις ξεκινούσαν.»

Από τη Δημοσιογραφική Ομάδα

Συντελεστές της γιορτής

• Εκδήλωση λόγου: Υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Κ. Πατρικίου, μαθητές: Κ. Αμοιρίδου, Ελ. Κεσκίνη, Αθ. Κωνσταντινίδου, Σ. Μπεμπελή, Ελ. Σκεύα.
  • Παράσταση μοντέρνου χορού: Υπεύθυνοι καθηγητές: κ.κ. Αλ. Αγιαννιτόπουλος, Ν. Κανταρίδης.  Χορεύτριες: Οι μαθήτριες Κ. Αμοιρίδου,  Μ. Βουλγαρίδου, Σ. Γαλάνη, Μ.  Γιοβανούδη, Χ. Γρηγοριάδου, Γ. Δρακάκη, Μ. Θεοδωρίδου, Κ. Μπηλιώνη, Χ. Τσιομλεκίδου, Φ. Τσολάκη, Μ. Χαλεπάκη.
  • Μουσική παράσταση: Υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Β. Καραμιχάλη, Μέλη χορωδίας – ορχήστρας: Αθ. Αντωνοπούλου, Ρ. Βαν Μπόξτελ, Σ. Βουλγαράκη, Ν. Γκαϊντατζοπούλου, Α. Μ. Γκαμπαερίδου, Ν. Δεληβασίλης, Αρτ. Ηλιάδου, Ευαγγ. Ιβάνοβα, Αν. Κασδαγλής, Π. Κατσαούνη, Μ. Κατσιάνη, Κ. Λουκά, Β. Μαλασίδου, Χ. Μαυρομάτης, Φ. Ουσταμπασίδου, Ν. Παναγιώτου, Αργ. Πουλιακάκη, Κ. Σιμιτζής, Ν. Σκαρλατίδου, Τ. Φούρφαρο, Ειρ. Χοτίδου.
  • Τραγούδι ντουέτο (καραόκε): Ευαγγ. Ιβάνοβα, Κ. Μπηλιώνη
  • Θεατρική παράσταση «Τα εμποροκάλαντα», μονόπρακτη σάτιρα του Β. Αναστασιάδη σε διασκευή της Κ. Μαρουλίδου, Υπεύθυνη καθηγήτρια: κ. Μαρουλίδου. Ηθοποιοί -μαθητές: Γ. Γερέλκης, Μ. Θεοδωρίδου, Ν. Λουτσίδου, Φ. Τσιμιδάκης.
  • Σκηνικά: κ. Κ. Μαρουλίδου, στολισμός αίθουσας :κ. Ρ. Μαυρογιάννη, επιμέλεια ήχου& εικόνας: κ.κ. Αλ. Αγιαννιτόπουλος, Κ. Πατρικίου

ΣΥΓΧΑΡΗΤΉΡΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΕΣ ΤΗΣ ΜΟΝΑΔΙΚΗΣ ΑΥΤΗΣ ΕΚΔΗΛΩΣΗΣ!!! ΚΑΙ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ!