Άσκηση αντισεισμικής προστασίας

Μαθητές κάτω από τα θρανία κατά τη διάρκεια της άσκησηςΤη Δευτέρα, 14 Οκτωβρίου 2013, πραγματοποιήθηκε στο Γυμνάσιό μας προγραμματισμένη άσκηση ετοιμότητας και εκκένωσης του σχολικού κτηρίου σε περίπτωση σεισμού. Είχε προηγηθεί ενημέρωση του συλλόγου των διδασκόντων πάνω σε θέματα αντισεισμικής προστασίας με εμπεριστατωμένη εισήγηση από την κ. Μαρία Καλλίθρακα, καθηγήτρια – Γεωλόγο και τον κ. Αλέξη Αγιαννιτόπουλο, καθηγητή Φυσικής Αγωγής. Παράλληλα, ενημερώθηκαν και οι μαθητές του σχολείου μας πάνω στα σχετικά ζητήματα από τους ανωτέρω καθηγητές και τον Διευθυντή του Γυμνασίου,κ. Νικόλαο Βαλάση, και κατατοπίστηκαν αναφορικά με τη διαδικασία εκκένωσης του κτηρίου, τον τρόπο μετάβασής τους σε ασφαλή χώρο μετά από μια πιθανή σεισμική δόνηση, τη δυνατότητα μεταφοράς ατόμων που χρειάζονται ιδιαίτερη βοήθεια (π.χ ΑΜΕΑ, παιδιά με κάποιο τραύμα ή κάταγμα) και την αντιμετώπιση προβλημάτων που μπορεί να προκληθούν από ένα σεισμό (π.χ πυρκαγιά από βραχυκύκλωμα του ηλεκτρικού συστήματος κ.ά.).

Κατά την εκκένωση του κτηρίου

Η άσκηση ετοιμότητας υλοποιήθηκε με επιτυχία δύο φορές μέσα σε μια διδακτική ώρα. Οι μαθητές ακολούθησαν με τη δέουσα προσοχή τις οδηγίες των καθηγητών για ασφαλή εκκένωση του κτηρίου. Η Δημοσιογραφική Ομάδα του Γυμνασίου διεξήγαγε, μετά από τη λήξη της άσκησης, μικρή δημοσκοπική έρευνα για το πώς αντιλαμβάνονται οι μαθητές τη χρησιμότητα τέτοιων δράσεων και αν είναι αρκετά ενημερωμένοι πάνω σε θέματα αντισεισμικής προστασίας. Τα αποτελέσματα της έρευνας αυτής θα δημοσιευτούν στη σχολική εφημερίδα εν ευθέτω χρόνω.

Από τη Δημοσιογραφική Ομάδα και
την Ομάδα Ιστοσελίδας του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης