Ανοιχτή πρόσκληση για ανακύκλωση συσκευών

Η Διεύθυνση και το διδακτικό προσωπικό του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης καλούν τους μαθητές, τους γονείς, καθώς και τους κατοίκους της πόλης μας να συμμετάσχουν ενεργά στην οικολογική δράση «Ανακυκλώνω ηλεκτρονικές συσκευές», την οποία συνδιοργανώνουν με τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Έβρου και υλοποιούν στον χώρο του Γυμνασίου από τις 4-18 Μαρτίου 2014.

Σύμφωνα με το οργανόγραμμα της δράσης μας:

• Θα συγκεντρώσουμε σε ειδικό κάδο παλιές οικιακές( ηλεκτρικές ή ηλεκτρονικές), συσκευές που δε χρησιμοποιούμε πλέον (πληροφορίες στο τηλέφωνο: 25510 28461/ βλ. και σχετική αφίσα για το ωράριο συγκέντρωσης των συσκευών).
  • Θα κάνουμε χειροποίητες διακοσμητικές κατασκευές από εξαρτήματα παλιών οικιακών συσκευών με τη βοήθεια της κοινωνικής λειτουργού του σχολείου μας, κ. Βαρβάρας Πουλουκτσή.
  • Αφού ενημερωθούμε σχετικά με την Ανακύκλωση από την καθηγήτρια κ. Μαρία Σοφιανού στα πλαίσια του μαθήματος της Οικιακής Οικονομίας, θα ζωγραφίσουμε, θα γράψουμε μηνύματα και θα δημιουργήσουμε τις δικές μας αφίσες. Τα συγκεκριμένα έργα θα εκτεθούν σε έναν ειδικά διαμορφωμένο χώρο του σχολικού κτηρίου.
  • Θα διαμορφώσουμε με την καθοδήγηση της καθηγήτριας κ. Ελένης Κουτρούλα ένα ενημερωτικό φυλλάδιο για τη σημασία της ανακύκλωσης στη ζωή μας και στην επιβίωση του πλανήτη!
  • Μαζί με τους μαθητές των Εκπαιδευτικών Προγραμμάτων μας θα οργανώσουμε διάφορες δράσεις.Οι Ομάδες που θα αναλάβουν την υλοποίησή τους είναι:
    • Η Περιβαλλοντική Ομάδα (υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Παπαδοπούλου, κ. Δαστερίδης)
    • Η Ομάδα e- twinning ?Let? s waste less, shall we?/ ?Perdons moins, d? accord?? (υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Κομνίδου, κ. Τσαταλμπασίδου)
    • Η Δημοσιογραφική Ομάδα (Περιοδικού/ Εφημερίδας, υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Τσαταλμαπσίδου, κ. Ευαγγελοπούλου)
    • Οι Διαδικτυακοί Συντάκτες (υπεύθυνοι καθηγητές: κ. Σταθάκη, κ. Βασιλειάδης).

Τα μέλη των παραπάνω Ομάδων, μεταξύ των άλλων, θα οργανώσουν μια ηλεκτρονική δημοσκόπηση (μέσω του Ιστοχώρου του Γυμνασίου) για τους μαθητές, τους γονείς ή τους κατοίκους της πόλης με σκοπό να αποτυπωθούν οι απόψεις και τα αιτήματά τους προς την Πολιτεία ή τους Δήμους για μια ουσιαστική και αποδοτική ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ!