Συμμετοχή των μαθητών του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης
στους Πανελλήνιους Μαθηματικούς Διαγωνισμούς 2022-2023

Την Παρασκευή 11 Νοεμβρίου 2022 πραγματοποιήθηκαν σε πανελλήνιο επίπεδο οι ακόλουθοι μαθηματικοί διαγωνισμοί:
α) Ο 83ος Πανελλήνιος Διαγωνισμός «Θαλής» της Ελληνικής Μαθηματικής Εταιρείας (ΕΜΕ) για μαθητές από Β΄ Γυμνασίου μέχρι Γ΄ Λυκείου,
β) Ο 14ος ημαθιώτικος  Διαγωνισμός «Υπατία»  (του παραρτήματος ΕΜΕ Ημαθίας) για μαθητές Α΄ Γυμνασίου.
Το σχολείο μας συμμετείχε στους εν λόγω διαγωνισμούς με αρκετούς μαθητές. Τους συγχαίρουμε όλους για τη συμμετοχή τους και τους ευχόμαστε καλή επιτυχία.
Ευχαριστούμε τη Διευθύντρια του Γυμνασίου, κ. Κουτρούλα Ελένη,  για τη βοήθεια και τη στήριξή της στη διαγωνιστική διαδικασία,  καθώς και τις Μαθηματικούς μας, κκ. Γκαμψάλα Χρύσα, Δεσποτοπούλου Πολυτίμη και Μόκαλη Μενεξιά, για τη συμβολή τους στη διεξαγωγή του διαγωνισμού εντός του σχολικού χώρου.
Τους μαθητές που πήραν μέρος στους διαγωνισμούς  προετοίμασε η κ. Μόκαλη Μενεξιά, εκτός του υποχρεωτικού ωραρίου της, εμφυσώντας, για άλλη μια χρονιά, στα παιδιά το ιδεώδες της διαρκούς και άοκνης πνευματικής προσπάθειας στον χώρο της Μαθηματικής Επιστήμης.

Εκ μέρους της εκπαιδευτικής κοινότητας του Γυμνασίου