Αρχείο μηνός Μάιος 2016

Θέατρο στο σχολείο

Από την αρχή της σχολικής χρονιάς 2015-2016 και κάθε Σάββατο πρωί λειτούργησε το «θεατρικό εργαστήρι» ως συνέχεια των τριών προηγούμενων χρόνων. Τα παιδιά της θεατρικής ομάδας εκφράζονταν δημιουργικά με τον αυτοσχεδιασμό, την παντομίμα, το θεατρικό παιχνίδι, τη μουσική, το χορό. Παράλληλα προετοιμάστηκε το θεατρικό έργο «Βάτραχοι» του Αριστοφάνη. Στα πλαίσια των δραστηριοτήτων του σχολείου παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση στο Δημοτικό Θέατρο της Αλεξ/πολης «Τα μάγια της πεταλούδας» του Φ.Γκ.Λόρκα, σε σκηνοθεσία Κώστα Λειβαδίτη.

Συνέχεια ανάγνωσης Θέατρο στο σχολείο

«H πόλη μέσα από τα μάτια μου»
ήταν ο τίτλος της έκθεσης φωτογραφίας που υλοποιήθηκε από τους μαθητές του ΤΕΕ / ΕΕΕΚ. Οι μαθητές εμπνεύστηκαν από την περιήγησή τους στην  Αλεξ/πολη και φωτογράφισαν κάποια τοπία ή σημεία της, τα οποία  μας παρουσίασαν στην έκθεση που επισκεφθήκαμε. Συνέχεια ανάγνωσης Επίσκεψη στη Μαθητική Έκθεση Καλλιτεχνικής Δημιουργίας του Ειδικού Σχολείου Αλεξ/πολης (12 Απριλίου 2016)