Αρχείο μηνός Μάιος 2015

Πιστοποίηση των Μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ

Αφορά στην πράξη «Πιστοποίηση των Μαθητών της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης στις ΤΠΕ» η οποία συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο, ΕΚΤ) και από Εθνικούς Πόρους. Σε συνέχεια της εγκυκλίου του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων (αρ. πρωτ. 73817/Δ2 11.05.2015), ανακοινώνεται ότι το χρονικό διάστημα διεξαγωγής πιστοποιήσεων ξεκινά από την 15/06/2015 και ολοκληρώνεται την 05/07/2015.

Οι ενδιαφερόμενοι μαθητές μπορούν να υποβάλλουν αιτήσεις από 20/05/2015 μέχρι και 04/06/2015 εδώ.

Όπως ήδη έχει ανακοινωθεί οι εξετάσεις θα πραγματοποιηθούν στις πρωτεύουσες (ή / και άλλες πόλεις) των ακόλουθων νομών της χώρας: Ν. ΑΧΑΪΑΣ, Ν. ΛΑΡΙΣΗΣ, Ν. ΣΕΡΡΩΝ, Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ, Ν. ΡΕΘΥΜΝΗΣ. Από την 08/06/2015 όσοι έχουν υποβάλλει αίτηση θα μπορούν να πληροφορηθούν λεπτομέρειες για τη συμμετοχή τους στις προγραμματισμένες εξετάσεις.

Αναλυτικές πληροφορίες παρέχονται στην πύλη ενημέρωσης http://com2cert.cti.gr.

Πρόγραμμα εξετάσεων Μαΐου-Ιουνίου 2015

Δείτε το πρόγραμμα της εξεταστικής περιόδου Μαΐου – Ιουνίου 2015!

Καλή Επιτυχία!

Συνέχεια ανάγνωσης Πρόγραμμα εξετάσεων Μαΐου-Ιουνίου 2015

ΜΜΕ: Δυνατότητα ή αδυναμία στα χέρια των εφήβων;

Οι ειδήσεις από τη σχολική ζωή δεν αφορούν μόνο σε όσα γίνονται κατά τον χρόνο έξω από τις αίθουσες διδασκαλίας, τις γιορτές, τα προγράμματα και τις εκδρομές. Σχολικές ειδήσεις είναι και όσα συμβαίνουν μέσα στη σχολική αίθουσα. Κατά τη διδασκαλία λοιπόν της έκτης ενότητας του μαθήματος της Νεοελληνικής γλώσσας, με τίτλο «Παρακολουθώ, ενημερώνομαι και ψυχαγωγούμαι από διάφορες πηγές (ΜΜΕ, Διαδίκτυο κτλ.)», οι μαθητές του Β3 προσέγγισαν ερευνητικά το θέμα των ΜΜΕ.

Συνέχεια ανάγνωσης ΜΜΕ: Δυνατότητα ή αδυναμία στα χέρια των εφήβων;

«Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα»

Τζον Μπόιν, Διατίθεται από τη Σχολική Βιβλιοθήκη

Ο τίτλος του βιβλίου παραπλανεί ίσως τον αναγνώστη, γιατί η ιστορία δεν αφορά ένα αγόρι πριν να πάει για ύπνο σε ένα ασφαλές και ειρηνικό περιβάλλον! Αντίθετα, είναι μια ιστορία για έναν από τους πιο μεγάλους πολέμους της ανθρώπινης ιστορίας, τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο. Ο Μπρούνο είναι ένα εννιάχρονο αγόρι, του οποίου ο πατέρας είναι ένας αυταρχικός Ναζί. Έχει μια μεγαλύτερη αδελφή και μιαν επίσης αυταρχική μητέρα. Μια μέρα η οικογένειά του μετακομίζει στο Άουσβιτς. Το σπίτι τους βρίσκεται δίπλα στο στρατόπεδο συγκέντρωσης αιχμαλώτων.  Συνέχεια ανάγνωσης «Το αγόρι με τη ριγέ πιτζάμα»