Αρχείο μηνός Ιανουάριος 2015

Εντυπώσεις μαθητών από το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Εντυπώσεις μαθητών από την εκπαιδευτική επίσκεψη στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Μαθητές και μαθήτριες της Α τάξης επισκέφτηκαν στις 15/12/2014 το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής και παρακολούθησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φουρτουνιασμένες θάλασσες». Διαβάστε τις εντυπώσεις τους!

Συνέχεια ανάγνωσης Εντυπώσεις μαθητών από το Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Τη Δευτέρα 15 Δεκεμβρίου 2014 πραγματοποιήθηκε η επίσκεψη των μαθητών των τμημάτων Α1 και Α2 στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής, προκειμένου να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Φουρτουνιασμένες θάλασσες». Η επίσκεψη εντασσόταν στα πλαίσια των μαθημάτων της Αρχαίας Ιστορίας και της Οδύσσειας, μιας και το εκπαιδευτικό πρόγραμμα αφορούσε στον β? αποικισμό και τις αποικίες στη Θράκη. Τους μαθητές συνόδευσαν οι καθηγήτριες που διδάσκουν τα αντίστοιχα μαθήματα (Κα Αικ. Πατρικίου ? Ιστορία Α1, Κα Αγλ. Ρόγκα ? Οδύσσεια Α2, Κα Ελ. Πλακωτή ? Ιστορία Α2).

Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική επίσκεψη  στο Αρχαιολογικό Μουσείο Κομοτηνής

Χριστουγεννιάτικη γιορτή

«Τρίτη 23 Δεκεμβρίου 2014. Τελευταία σχολική μέρα για φέτος (δηλαδή για το 2014). Από το πρωί επικρατούσε στο σχολείο μια χαρούμενη αναστάτωση, επειδή άρχιζαν οι διακοπές των Χριστουγέννων. Το πρωί μπήκαμε στις τάξεις και παρακολουθήσαμε την ταινία κινουμένων σχεδίων «Τα Χριστούγεννα του Σκρουτζ». Η ημέρα λοιπόν ξεκίνησε ευχάριστα και συνεχίστηκε ακόμα καλύτερα.

Συνέχεια ανάγνωσης Χριστουγεννιάτικη γιορτή

«Όλα είναι σχετικά, όπως λέει ο Αϊνστάιν»

(Μυθιστορηματική βιογραφία)

Ο Άλμπερτ Αϊνστάιν υπήρξε ο κορυφαίος φυσικός επιστήμονας του 20ού αιώνα και ένας από μεγαλύτερους διανοητές όλων των εποχών. Έγινε παγκοσμίως γνωστός, όταν διατύπωσε τη «θεωρία της σχετικότητας».

Συνέχεια ανάγνωσης «Όλα είναι σχετικά, όπως λέει ο Αϊνστάιν»