Αρχείο μηνός Φεβρουάριος 2014

Ενημέρωση από το ΚΕΣΥΠ

Την Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου 2014, είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε στο Γυμνάσιό μας την κυρία Μοσχοβία Λαμπρακάκη, υπεύθυνη σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού (ΣΕΠ) στο Κέντρο Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού Αλεξανδρούπολης (ΚΕΣΥΠ). Στην ομιλία της προς τους μαθητές της Γ΄ Τάξης η κ. Λαμπρακάκη παρουσίασε τις υπηρεσίες που προσφέρει σε μαθητές και σε γονείς το ΚΕΣΥΠ, το πλέον αρμόδιο δημόσιο Κέντρο για την ενημέρωση αλλά και τη συμβουλευτική σε θέματα σχολικού επαγγελματικού προσανατολισμού.

Συνέχεια ανάγνωσης Ενημέρωση από το ΚΕΣΥΠ

Σκέψεις μίας μαθήτριας για τη βία

Βία, βία σωματική, βία ψυχολογική, βία παντού!
Ρατσισμός και βία, δύο λέξεις που έχουν γίνει οι πιο γνωστές και καθημερινά τις συναντάμε στα πρόσωπα των μικρών παιδιών. Παιδιά που έπαιζαν στις αλάνες, στις αυλές, στα πάρκα, που όλη μέρα ήταν μαζί έξω και διασκέδαζαν, έχουν γίνει πλέον ο ένας εφιάλτης του άλλου?Ανήλικοι κλείνονται στο σπίτι και φοβούνται να βγουν, να μιλήσουν στον κόσμο, γιατί έχει κυριαρχήσει βία.

Συνέχεια ανάγνωσης Σκέψεις μίας μαθήτριας για τη βία

Αποκριάτικο πάρτι

Στους ρυθμούς του καρναβαλιού αλλά και της αγαπημένης μουσικής της νεολαίας χόρεψαν και διασκέδασαν οι μαθητές του Σχολείου μας μαζί με συμμαθητές τους από άλλα Γυμνάσια της πόλης μας στο αποκριάτικο πάρτι που διοργανώθηκε από τον Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων την Παρασκευή, 21 Φεβρουαρίου 2014, στον χώρο του 2ου Γυμνασίου Αλεξ/πολης. Πολύ επιτυχημένες και ευρηματικές οι μεταμφιέσεις των παιδιών μάς έβαλαν όλους στο κλίμα της Αποκριάς, που βαίνει προς το τέλος της?

Συνέχεια ανάγνωσης Αποκριάτικο πάρτι

Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

noesisΠραγματοποιήθηκε με επιτυχία η προγραμματισμένη εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη, στις 6 & 7 Φεβρουαρίου 2014, για ορισμένες από τις Ομάδες των Προγραμμάτων του Γυμνασίου μας, τη Σχολική Χορωδία και Ορχήστρα, το Θεατρικό Εργαστήρι, τους Διαδικτυακούς Συντάκτες, τη Δημοσιογραφική (Περιοδικού/ Εφημερίδας) και την Ομάδα e Twinning ? Tο ταξίδι του Οδυσσέα.

Συνέχεια ανάγνωσης Εκπαιδευτική εκδρομή στη Θεσσαλονίκη

Handball αγοριών

Σχολικοί Αγώνες Χειροσφαίρισης Αγοριών Γυμνασίων 2013-14

Στις 13/02/2014, στο κλειστό γυμναστήριο Αλεξανδρούπολης, πραγματοποιήθηκαν οι σχολικοί αγώνες χειροσφαίρισης αγοριών μεταξύ των γυμνασίων της πόλης μας. Το 2ο Γυμνάσιο Αλεξανδρούπολης κατέλαβε την πρώτη θέση σε σύνολο 6 Γυμνασίων.

Συνέχεια ανάγνωσης Handball αγοριών

Διαγωνισμός «Ευκλείδης»

Πολλά συγχαρητήρια στη μαθήτρια Μαρκίδη Χριστίνα που πέτυχε στο μαθηματικό διαγωνισμό, Ο Ευκλείδης. Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος των καθηγητών συγχαίρουν επίσης όλους τους μαθητές που έλαβαν μέρος, καθώς και τους καθηγητές, κ.Ιωαννίδη και κ.Μόκαλη, που τους προετοίμασαν και τους καθοδήγησαν.

Ζωγραφίζοντας τη Νίκη της Σαμοθράκης

Τα παιδιά της Ομάδας Η Νίκη της Σαμοθράκης, με υπέυθυνη την καθηγήτρια κ. Μαυρογιάννη, «ταξίδεψαν» για άλλη μια φορά – μετά και από τις κεραμικές τους δημιουργίες – στον κόσμο της Τέχνης. Αφιέρωσαν μερικές από τις ώρες της περασμένης κυριακάτικης συνάντησής στους, στις 9 Φεβρουαρίου, ζωγραφίζοντας τη Νίκη, όπως τη φαντάζονταν κι όπως τη γνώρισαν μέσα από την εντρύφησή τους στο Αντικείμενο: με τα χρώματα του ουράνιου τόξου, με ενδύματα, με ένταση σαν να κινείται ή να μένει περήφανα στητή στην πλώρη του καραβιού της, σύμβολο δύναμης και ομορφιάς…

Συνέχεια ανάγνωσης Ζωγραφίζοντας τη Νίκη της Σαμοθράκης

Πρόγραμμα e-Twinning