Αρχείο μηνός Νοέμβριος 2013

«Εδώ Πολυτεχνείο…»

Γιορτή 17 ΝοέμβρηΗ εξέγερση των φοιτητών του Πολυτεχνείου και συνάμα του ελληνικού λαού ενάντια στη «χούντα των συνταγματαρχών» γιορτάστηκε στις 15 Νοεμβρίου 2013 στην αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου μας. Τη νύχτα της 17ης Νοεμβρίου 1973 τα τανκς κυκλοφορούσαν στους δρόμους της Αθήνας για τον εκφοβισμό των πολιτών και την «ισοπέδωση» του δημοκρατικού φρονήματός τους, πράγμα που γινόταν, βέβαια, και όλα τα προηγούμενα χρόνια της επαίσχυντης δικτατορίας.

Συνέχεια ανάγνωσης «Εδώ Πολυτεχνείο…»

Παρασκευή σαπουνιών

Κατά την παρασκευή σαπουνιώνΤην Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013 πραγματοποιήθηκε συνάντηση της Περιβαλλοντικής Ομάδας στο εργαστήριο Χημείας του Γυμνασίου μας με σκοπό την παρασκευή σαπουνιών. Η χημικός του σχολείου μας, καθηγήτρια κ. Μάργου, ανέλυσε στους μαθητές της Ομάδας τη διαδικασία, τα μέσα και τις προδιαγραφές ασφαλείας για την παραγωγή των σαπουνιών. Έπειτα, σε συνεργασία με τους υπεύθυνους καθηγητές της Ομάδας, την κ. Παπαδοπούλου και τον κ. Δαστερίδη, καθοδήγησαν τα μέλη της Ομάδας, ώστε να πραγματοποιήσουν από μόνα τους τη συγκεκριμένη παρασκευή. Σκοπός της δραστηριότητας ήταν να αναδειχτεί η χρησιμότητα των αρωματικών φυτών (αιθέρια έλαια) στην καθημερινή ζωή.

Συνέχεια ανάγνωσης Παρασκευή σαπουνιών

Κωνσταντινούπολη 2013

Με αφορμή την ημέρα του παιδιού το ιδιωτικό σχολείο ALEV στην Κωνσταντινούπολη προσκάλεσε οχτώ σχολεία από ευρωπαϊκές χώρες, μέσα στα οποία συμπεριλαμβανόταν και το δικό μας. Έτσι το σχολείο μας είχε την δυνατότητα να στείλει τέσσερις μαθητές και δύο συνοδούς – καθηγητές. Παίξαμε παιχνίδια, κάναμε αγώνες, προβάλαμε την πόλη και το σχολείο μας, παρουσιάσαμε ελληνικά προϊόντα, χορέψαμε και δοκιμάσαμε παραδοσιακά εδέσματα από άλλες χώρες.

Συνέχεια ανάγνωσης Κωνσταντινούπολη 2013

Προφήτης Μιχαίας

Στα πλαίσια του μαθήματος των Θρησκευτικών της Α΄ Γυμνασίου και στην ενότητα «Προφήτης Μιχαίας, ο προφήτης της ειρήνης» αποφασίσαμε με τα παιδιά να αποδώσουν πάνω σε καμβά το πώς αντιλαμβάνονται τον κόσμο της ειρήνης και του πολέμου, τις σκέψεις και τα συναισθήματά τους.

Συνέχεια ανάγνωσης Προφήτης Μιχαίας